Notowania

pzu
18.10.2014 06:59

PZU możę przejąć Link4. Duńczycy i Estończycy nie protestowali

W tym tygodniu spełniony został warunek przejęcia przez PZU SA estońskiej części biznesu spółki Codan Forsikring A/S, założonej w Danii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PZU)
Przemysław Dąbrowski, zarząd PZU S.A

PZU SA zgromadziło wszystkie wymagane pozwolenia na akwizycję spółek Grupy RSA, w której skład wchodzą Link4, Lietuvos Draudimas AB, AAS Balta oraz Codan Forsikring A/S Estonia. Nadzory finansowe w Danii i Estonii mogły zglosić uwagi do transakcji, ale żaden tego nie uczynił.

W tym tygodniu spełniony został warunek przejęcia przez PZU SA estońskiej części biznesu spółki Codan Forsikring A/S, założonej w Danii. Do tego dnia stosowne nadzory finansowe w Danii i Estonii mogły zgłosić uwagi do transakcji, ale żaden tego nie uczynił.

- _ Jestem bardzo szczęśliwy, że skompletowaliśmy wszystkie zezwolenia i zgody, potrzebne do sfinalizowania transakcji z brytyjską Grupą RSA. Współpraca z nadzorami finansowymi w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii przebiegała sprawnie i jesteśmy z bardzo zadowoleni z jej efektów _ - mówi Przemysław Dąbrowski, przedstawiciel zarządu PZU.

Duński Nadzór Finansowy w piśmie adresowanym do nadzoru w Tallinie, stwierdza, że wszystkie warunki przejęcia estońskiej filii spółki Codan Forsikring A/S zostały przez PZU SA spełnione. Faktycznym nabywcą nowego podmiotu jest PZU Litwa, w której PZU SA posiada blisko 100-procentowy pakiet udziałów. Do finalizacji transakcji pozostało zawarcie umowy sprzedaży pomiędzy spółką a Grupą RSA, które obie firmy zaplanowały na 31 października.

Zakup estońskiej części biznesu Codan Forsikring A/S jest ostatnim epizodem tegorocznej transakcji przejęcia aktywów od brytyjskiej Grupy RSA. W ramach umowy opiewającej na 360 milionów euro, PZU SA przejął lidera rynku ubezpieczeń direct w Polsce – Link4 Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. oraz liderów rynków: litewskiego - Lietuvos Draudimas AB i łotewskiego - AAS Balta. Przedmiotem akwizycji był też zakup bałtyckiej filii duńskiej spółki Codan Forsikring A/S.

Sprawdź notowania giełdowe PZU w ostatnich 3 miesiącach

UOKIK też wyraził zgodę na przejęcie

Prezes UOKiK w sierpniu wydał zgodę na przejęcie spółki Link4. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja nie będzie miała negatywnego wpływu na konkurencję i sytuację konsumentów. Wniosek PZU o przejęcie kontroli nad Link4 wpłynął do urzędu w maju 2014 roku. Uczestnicy koncentracji oferują ubezpieczenia majątkowe. PZU prowadzi działalność przede wszystkim za pośrednictwem tradycyjnych kanałów dystrybucji m.in. sieci oddziałów i punktów sprzedaży, agentów i brokerów. Link4 dystrybuuje swoje produkty przede wszystkim za pośrednictwem internetu i telefonu.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył miliard euro na świecie lub 50 milionów euro w Polsce.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pzu, business news, giełda, wiadomości, gospodarka, prosto z firm, czołówki, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz