Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PZU przejmie bank? Władze nie wykluczają takiej transakcji

0
Podziel się

Ubezpieczyciel szuka sposobów na inwestycje przy niskich rentownościach obligacji.

Andrzej Klesyk, prezes PZU
Andrzej Klesyk, prezes PZU (PZU)
bDHLcMER

Drastyczny spadek oprocentowania obligacji na przestrzeni ostatnich lat zmusił PZU do szukania nowych sposobów inwestowania. Ubezpieczyciel nie wyklucza przejęcia udziałów w jednym z banków. Na ewentualne inwestycje ma od 3 do 5 miliardów złotych.

O takiej transakcji poinformował jeden z członków zarządu PZU. - Przejęcie jest możliwe na poziomie strategicznym, a nie operacyjnym, co wyklucza m.in. łączenie oddziałów PZU z oddziałami banku - tłumaczy Przemysław Dąbrowski. Dodaje, że firma jest szczególnie zainteresowana zakupem spółek ubezpieczeniowych, ale problemem jest brak dużych podmiotów do zakupu w naszym regionie Europy.

Przemysław Dąbrowski zwraca uwagę na spadek oprocentowania obligacji na rynku finansowym. Podkreśla, że przy rentowności na poziomie 5 procent sytuacja była dobra. - Teraz obligacje są poniżej 3 procent i jest presja, aby coś zrobić z kapitałem - komentuje wiceprezes. Przyznaje, że spółka szuka szuka możliwości lepszego wykorzystania gromadzonych pieniędzy.

bDHLcMET

źródło: Money.pl na podstawie danych stooq.pl

- To się może odbyć poprzez procesy zakupowe banków, ale co do zasady wykluczamy silną integrację PZU z aktywami bankowymi. To nie ma racji bytu - zaznacza Dąbrowski. Przyznaje, że na razie nie ma żadnych konkretnych działań w tym kierunku, o których należałoby informować.

- Oczywiście, oglądamy mnóstwo instytucji finansowych, przyglądamy się bardzo wielu instytucjom także poza Europą - dodaje Dąbrowski. Zadeklarował też, że obecnie na inwestycje grupa może przeznaczyć od 3 do 5 mld zł. Kapitały PZU na koniec marca wynosiły 14 mld zł. Z tego 2,6 mld ma trafić do podziału między posiadaczy akcji. Na jedną sztukę przypadnie więc około 30 zł dywidendy. W środę około godziny 14:00 jedna akcja kosztowała niecałe 482 zł, po wzroście o około 2 proc. wobec wtorkowego zamknięcia sesji.

bDHLcMEZ

Notowania akcji PZU na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy

Grupa kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (Grupa PZU) jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi także działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi. Aktywa grupy PZU wyniosły 67,57 mld zł na koniec 2014 r.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bDHLcMFu
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)