Notowania

peo
27.06.2015 11:27

PZU przygotowuje podział akcji. Będą kosztować mniej niż 50 złotych

Akcjonariusze już we wtorek mogą zdecydować o wypłacie najwyższej w historii spółki dywidendy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Stróżyk/Reporter)
Andrzej Klesyk, prezes PZU

Akcje największego polskiego ubezpieczyciela już niedługo mogą być dziesięć razy tańsze. Spółka chce w ten sposób zwiększyć ich dostępność wśród drobnych graczy.

W ostatni piątek za jedną akcję PZU trzeba było zapłacić około 443 złote. Tymczasem już we wtorek walne zgromadzenie akcjonariuszy może podjąć decyzję o tzw. splicie akcji, czyli ich wymianie w stosunku 1:10. W skrócie oznacza to tyle, że jedna akcja będzie kosztować 44,3 złotego. Jednocześnie liczba akcji zostanie zwiększona dziesięciokrotnie.

Kurs akcji PZU w ostatnich dwunastu miesiącach

Taki zapis znalazł się w projektach uchwał na wtorkowe walne zgromadzenie. Posiadacze akcji PZU nie mają jednak powodów do obaw. Jeżeli decyzja zostanie podjęta, to np. osoba, która dotychczas miała 10 akcji po 443 złote, teraz będzie w posiadaniu 100 akcji po 44,3 złotego za sztukę, a więc sama wartość jej portfela nie ulegnie zmianie.

Ubezpieczyciel za pomocą takiej operacji chce zwiększyć dostępność akcji dla drobnych inwestorów, a także zwiększyć zróżnicowanie inwestorów w akcjonariacie spółki.

Akcjonariusze PZU we wtorek mają także zdecydować o podziale zysku spółki za 2014 rok. Zarząd zaproponował wypłatę 2,6 miliarda złotych dywidendy, co byłoby drugą po Pekao SA największą dywidendą w tym roku, i jednocześnie największą w historii PZU. Oznacza to, że akcjonariusze mogą liczyć na dywidendę w wysokości 30 złotych na akcję (przed splitem).

Pod koniec maja Grupa PZU poinformowała również o dużej transakcji przejęcia 25 procent akcji Alior Banku za ponad 1,6 miliarda złotych. - Grupa PZU ze względu na swoją silną pozycję kapitałową ma okazję w ten sposób zrealizować zobowiązanie do wzrostu wartości Grupy. Dzięki zyskom inwestycyjnym może wygenerować dodatkową wartość dla akcjonariuszy. Inwestycja nie wpłynie na wysokość dywidendy za rok 2014 - czytamy w informacji przekazanej mediom przez PZU.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: peo, pzu, business news, giełda, wiadomości, gospodarka, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz