Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PZU zamknął transakcję zakupu Lietuvos Draudimas i Codan Forsikring A/S

0
Podziel się:

4 przejęcia za 360 milionów euro. Zobacz, jakie firmy kupił polski ubezpieczyciel.

Andrzej Klesyk, prezes PZU
Andrzej Klesyk, prezes PZU (Bartosz Krupa/East News)

Po uzyskaniu niezbędnych zgód regulatorów rynków, PZU SA zawarł z Grupą RSA umowę kupna litewskiej spółki Lietuvos Draudimas oraz estońskiej filii duńskiej spółki Codan Forsikring A/S. W tym miesiącu PZU SA zgromadziło wszystkie wymagane pozwolenia na akwizycję spółek Grupy RSA, w której skład wchodzą również Link4 oraz AAS Balta. Nadzory finansowe w Danii i Estonii mogły zgłosić uwagi do transakcji, ale żaden tego nie uczynił.

Zakup tych spółek to ostatnia część tegorocznej transakcji przejęcia aktywów brytyjskiej Grupy RSA w Polsce i krajach bałtyckich.

- Jestem niezmiernie szczęśliwy, że w ciągu mniej niż 200 dni od ogłoszenia zakupu zakończyliśmy tę transakcję. Nie byłoby to możliwe bez doskonałego zespołu pracującego nad projektem oraz dobrej współpracy z regulatorami w 5 krajach. Ta akwizycja plasuje nas na pozycji lidera branży ubezpieczeniowej w naszym regionie i jest wypełnieniem ważnego zobowiązania podjętego w obowiązującej wciąż strategii PZU 2.0 - mówi Andrzej Klesyk, prezes PZU.

W ramach umowy opiewającej na 360 milionów euro, PZU SA przejął lidera rynku ubezpieczeń direct w Polsce - Link4 Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. oraz liderów rynków: litewskiego - Lietuvos Draudimas AB i łotewskiego - AAS Balta. Przedmiotem akwizycji był też zakup bałtyckiej filii duńskiej spółki Codan Forsikring A/S.

Zobacz kurs akcji PZU w ostatnich 3 miesiącach

KNF nie widzi przeszkód do nabycia przez PZU akcji Link4

Komisja Nadzoru Finansowego stwierdziła brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu co do planowanego zakupu przez PZU akcji Link4 Towarzystwa Ubezpieczeń w liczbie zapewniającej przekroczenie 50 proc. głosów na walnym zgromadzeniu - poinformowała Komisja.

PZU podało, że decyzja KNF była ostatnim z warunkiem zawieszających tę transakcję. Pod koniec sierpnia prezes PZU informował, że liczy, iż PZU przejmie Link4 do końca września.

UOKIK też wyraził zgodę na przejęcie

Prezes UOKiK w sierpniu wydał zgodę na przejęcie spółki Link4. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja nie będzie miała negatywnego wpływu na konkurencję i sytuację konsumentów. Wniosek PZU o przejęcie kontroli nad Link4 wpłynął do urzędu w maju 2014 roku. Uczestnicy koncentracji oferują ubezpieczenia majątkowe. PZU prowadzi działalność przede wszystkim za pośrednictwem tradycyjnych kanałów dystrybucji m.in. sieci oddziałów i punktów sprzedaży, agentów i brokerów. Link4 dystrybuuje swoje produkty przede wszystkim za pośrednictwem internetu i telefonu.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył miliard euro na świecie lub 50 milionów euro w Polsce.

business news
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)