Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PZU będzie szukać okazji do akwizycji mniejszych spółek

0
Podziel się:

Spółka szuka też okazji do przejęć na rynku medycznym.

PZU będzie szukać okazji do akwizycji mniejszych spółek
(materiały prasowe)

PZU jest nadal zainteresowane przejęciami na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, ale obecnie w kręgu jej zainteresowania są raczej mniejsze spółki, wymagające dalszego rozwoju organicznego. PZU szuka też okazji do przejęć na rynku medycznym - poinformował członek zarządu Przemysław Dąbrowski.

_ Szukamy różnych opcji akwizycyjnych w ramach Europy Środkowo-Wschodniej. Jeśli chodzi o liderów, to w zasadzie tylko na Słowenii, w Rumunii i w Serbii potencjalnie mogłoby dojść do sprzedaży _ - powiedział PAP Dąbrowski w kuluarach konferencji Wall Street, organizowanej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Dąbrowski tłumaczy, że w przypadku Słowenii jest to pewnie kwestia roku zanim proces prywatyzacji się zacznie.

_ Przed nami są tam wybory parlamentarne, będziemy czekać na decyzję tamtejszego rządu. W przypadku Rumunii spółka jest objęta zarządem komisarycznym i jest to dla nas zbyt ryzykowna sytuacja. Rumunia i Serbia są dla nas rynkami ubezpieczeniowymi, które postrzegamy jako mocno ryzykowne ze względu na poziom ich rozwoju. Tak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o duże spółki _ - powiedział.

_ Mając doświadczenia na Litwie, Łotwie i w Estonii, zaczynamy się zastanawiać nad akwizycjami mniejszych spółek, przy czym wtedy nie szukalibyśmy liderów, ale małych spółek i nastawimy się na rozwój organiczny, żeby być obecnym w danym kraju. Wtedy, gdyby pojawiły się tam jakieś opcje zakupu, moglibyśmy dużo szybciej zrealizować transakcje _ - dodał członek zarządu PZU.

W kwietniu PZU podpisało umowy zakupu od RSA spółek Lietuvos Draudimas AB, AAS Balta i Codan Forsikring A/S oraz działającego w Polsce Link4. Łączna kwota transakcji wyniesie około 360 mln euro. Transakcja ma być sfinalizowana w drugiej połowie 2014 roku.

Z kolei w maju PZU informował, że został strategicznym inwestorem w spółkach Orlen Medica wraz z sanatorium uzdrowiskowym w Ciechocinku oraz Prof-Med.

Dąbrowski poinformował, że PZU jest zainteresowane dalszymi akwizycjami z tego segmentu.

Notowania PZU od początku roku

_ Szukamy okazji do przejęć podmiotów na rynku medycznym, ale nie jesteśmy w tej chwili nastawieni na duże transakcje. Szukamy opcji, gdyż celem jest zbudowanie platformy usług medycznych, z której moglibyśmy skorzystać. W wypadku potencjalnych transakcji dopuszczamy zarówno wariant wyłączności, jak i współwłasności oraz partnerstwa _ - powiedział członek zarządu PZU.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)