Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pzu
12.03.2014 13:15

PZU pokazuje wyniki, ale nie zdradza co z dywidendą

Ubezpieczyciel w 2013 roku zebrał nieco więcej składek. Wzrosły również koszty działalności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)
Prezes PZU, Andrzej Klesyk

Największy polski ubezpieczyciel - PZU, utrzymał zysk za 2013 rok na tym samym poziomie, jak rok wcześniej. Zebrane składki były nieznacznie wyższe. Wzrosły również koszty działalności. Zarząd spółki na razie nie zdradza, ile zysku wypłaci akcjonariuszom. Mamy się tego dowiedzieć w kwietniu.

PZU zarobił w całym 2013 roku 3,29 mld złotych. W stosunku do roku wcześniejszego wynik poprawił się nieznacznie, bo o 1,2 procent. Ostatnie trzy miesiące były dla spółki pomyślne. Zysk w stosunku do analogicznego okresu roku 2012 roku, był o 27 procent wyższy.

Oczekiwania czternastu biur maklerskich, co do wyniku za czwarty kwartał, wahały się od 501 mln zł do 709 mln zł. Ich średnia wynosiła 595,2 mln zł, zatem zysk jest nieco niższy w stosunku do oczekiwań.

Suma składek zebranych przez ubezpieczyciela (składka przypisana brutto), w czwartym kwartale wyniosła 4,08 mln zł. Wynik jest zgodny z oczekiwaniami analityków. W całym 2013 roku ubezpieczyciel zebrał 16,48 mld zł, czyli o 1,5 procent więcej niż w 2012 roku. Wartość odszkodowań, jakie ubezpieczyciel wypłacił w ostatnim kwartale 2013 roku to 2,95 mld zł. Oznacza to spadek o 22 procent rok do roku. Koszty działalności spółki wyniosły 990,1 mln zł, czyli były o 5 procent wyższe w stosunku do ostatniego kwartału 2012 roku.

Notowania akcji PZU od początku roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Zarząd PZU jak dotąd nie zdecydował o podziale zysku za 2013 rok. Warto jednak zwrócić uwagę, że spółka wypłaciła już jego część w wysokości 20 złotych na akcję. Prezes Andrzej Klesyk zapowiedział, kiedy spółka zadecyduje o dywidendzie._ - Za miesiąc, w kwietniu, zarząd będzie podejmował decyzję w sprawie rekomendacji odnośnie dywidendy. Chcemy ogłosić do końca września strategię na cztery lata _ - powiedział prezes PZU.

ZOBACZ, co na nowym forum internauci piszą o spółce PZU i o pozostałych spółkach z GPW

Obecna polityka zakłada wypłacanie akcjonariuszom co roku od 50 procent do 100 procent zysku. W październiku ubiegłego roku przedstawiciele spółki ocenili, że jeżeli ustalone przez KNF zasady dotyczące podziału zysku zostaną utrzymane, PZU powinien mieć zdolność do wypłaty 75-100 procent zysku za 2013 rok.

Tagi: pzu, business news, manager, prosto z firm
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz