Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Radpol przewiduje ożywienie na rynku

0
Podziel się:

Pierwsze półrocze było trudne dla spółki. Firma przygotowuje się do wejścia na rynek Szwecki.

bETtuPEB

Dostawca kompletnych systemów infrastrukturalnych do przesyłu energii, gazu, wody oraz ciepła, obserwuje ożywienie koniunktury i wzrost zainteresowania inwestycjami infrastrukturalnymi w Polsce i za granicą. Spółka, którą kieruje Krzysztof Pióro (widoczny na zdjęciu), planuje rozwijać sprzedaż eksportową. W pierwszym półroczu spadła ona o 7 procent._ _

_ - Trzeci kwartał pokazał, że pierwsze półrocze było trudne. Najlepszym miesiącem dla firmy był wrzesień, który przyniósł wzrosty. Jak dotąd w czwartym kwartale widać poprawę koniunktury, wzrost zainteresowania inwestycjami w budowę infrastruktury w Polsce i za granicą _- powiedział Krzysztof Pióro, prezes Radpolu.

Wiceprezes spółki, Andrzej Sielski, patrzy optymistycznie w przyszłość._ - Wracamy na swoją ścieżkę wysokich rentowności _- skomentował.

bETtuPED

Pod koniec czerwca tego roku Radpol kupił 100 procent udziałów w spółce Finpol Rohr, produkującej kompletne systemy preizolowane dla podziemnych i napowietrznych sieci ciepłowniczych oraz do przesyłu innych mediów. W trzecim kwartale spółka ta przyniosła grupie 15,5 mln zł przychodów przy 17,9 procentowej marży brutto.

_ - Spółki w branży, w której działa Finpol bardzo dobrze się rozwijają, a ich typowe marże brutto to 25-30 procent _ - dodał prezes Pióro.

Przedstawiciele Radpolu przyznali, że Finpol powinien przekroczyć swój tegoroczny plan finansowy, który zakładał osiągnięcie w drugiej połowie roku 25 mln zł przychodów. Dodali, że ku końcowi zmierza realizacja inwestycji w nowy zakład Rurgazu w Lublinie wartej 25-30 mln zł.

_ - Trzeci kwartał był okresem, kiedy zakład uruchamiał nową technologię. Od nowego roku zacznie on produkować więcej i wydajniej _ - skomentował Sielski.

bETtuPEJ

Prezes Pióro podtrzymał plany osiągnięcia przez grupę do 2015 roku 300 mln zł przychodów i 10-procent marży netto. Jest to możliwe przy obecnym kształcie grupy, choć zarząd nie wyklucza akwizycji.

_ - Chcemy skupić się teraz na rozwoju organicznym, ale obserwujemy pewne podmioty. Akwizycje nie są na dzisiaj naszą preferencją, ale nie wykluczamy, że w ciągu najbliższych dwóch lat czegoś nie przejmiemy _ - podał Pióro. Dodał, że ewentualne akwizycje spółka będzie finansowała przy pomocy kredytu inwestycyjnego.

Prezes poinformował, że zarząd jest w trakcie przygotowywania budżetu na przyszły rok, w którym zostaną zakreślone plany inwestycyjne grupy.

_ - Chcemy przeprowadzić inwestycje w park maszynowy w Elektroporcelanie Ciechów. Ponadto pracujemy nad nowymi produktami w Wirbecie _ - podał.

bETtuPEK

Dodał, że w tym roku CAPEX (nakłady inwestycyjne) wyniesie ponad 20 mln zł, a z uwzględnieniem przejęcie Finpolu - ponad 30 mln zł. Do końca przyszłego roku zarząd chce połączyć spółki zależne - Wirbet i Finpol - z Radpolem.

_ - Budujemy spółkę wielozakładową, a nie holding spółek. Zachowujemy przy tym marki, które przejęliśmy. Wirbet i Finpol chcemy włączyć do struktury do końca 2014 roku _ - powiedział prezes. Dodał, że połączenie spółek zależnych z Radpolem przyniesie duże_ oszczędności _.

Pióro podtrzymał, że w kolejnych latach zarząd będzie rekomendował wypłatę dywidendy z wypracowanych zysków. W ciągu trzech kwartałów Radpol zanotował 12,3 mln zł zysku netto przy przychodach na poziomie 124,5 mln zł. Marża netto sięgnęła 9,9 procent. W samym trzecim kwartale zysk netto wyniósł 5,6 mln zł przy obrotach w wysokości 60,6 mln zł.

Firma widzi także ożywienie na swoich dotychczasowych rynkach eksportowych. Rozważane są również nowe rynku zbytu. Grupa przygotowuje się do rozpoczęcia sprzedaży w Szwecji.

bETtuPEL

_ - Od początku roku nasza sprzedaż eksportowa spadła o około 7 procent, ale w samym trzecim kwartale wzrosła o 65 procent. To pokazuje, że mamy w tym obszarze dużo do zrobienia. Strategicznie stawiamy na eksport _- powiedział na konferencji Pióro.

Pióro poinformował, że grupa będzie opierała sprzedaż eksportową na produktach termokurczliwych dla ciepłownictwa, instalacjach ciepłowniczych oraz izolatorach dla energetyki. W trzecim kwartale grupa zwiększyła eksport zwłaszcza do krajów starej Unii Europejskiej, tj. Dania, Niemcy czy Włochy.

_ - Także na rynku wschodnim rozpoczęły się inwestycje w budowę infrastruktury. Zakładamy, że w przyszłym roku uda nam się zwiększyć przychody w tamtym regionie _ - dodał. Przyznał, że zamówienia może zwiększyć ewentualne podpisanie przez Ukrainę porozumienia o stowarzyszeniu z Unią Europejską.

Czytaj więcej w Money.pl

bETtuPEM
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/159/m284831.jpg ) ] (http://manager.money.pl/prosto-z-firm/artykul/grupa;radpol;ma;nowego;prezesa,61,0,1394749.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Grupa Radpol ma nowego prezesa
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/170/m77994.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/radpol;za;10;mln;zl;kupil;firme;finpol;rohr,0,0,1335808.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Radpol za 10 mln zł kupił firmę Finpol Rohr
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/217/m242137.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/spolka;nie;powtorzy;rekordowo;wysokiej;dywidendy,118,0,1278070.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Spółka nie powtórzy rekordowo wysokiej dywidendy
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/85/m35157.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/zobacz;najnowsza;rekomendacje;analitykow;dm;bos,37,0,1267237.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zobacz najnowszą rekomendację analityków DM BOŚ
bETtuPFe
business news
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)