Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
radpol
28.10.2013 15:55

Radpol przewiduje ożywienie na rynku

Pierwsze półrocze było trudne dla spółki. Firma przygotowuje się do wejścia na rynek Szwecki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Radpol)

Dostawca kompletnych systemów infrastrukturalnych do przesyłu energii, gazu, wody oraz ciepła, obserwuje ożywienie koniunktury i wzrost zainteresowania inwestycjami infrastrukturalnymi w Polsce i za granicą. Spółka, którą kieruje Krzysztof Pióro (widoczny na zdjęciu), planuje rozwijać sprzedaż eksportową. W pierwszym półroczu spadła ona o 7 procent._ _

_ - Trzeci kwartał pokazał, że pierwsze półrocze było trudne. Najlepszym miesiącem dla firmy był wrzesień, który przyniósł wzrosty. Jak dotąd w czwartym kwartale widać poprawę koniunktury, wzrost zainteresowania inwestycjami w budowę infrastruktury w Polsce i za granicą _- powiedział Krzysztof Pióro, prezes Radpolu.

Wiceprezes spółki, Andrzej Sielski, patrzy optymistycznie w przyszłość._ - Wracamy na swoją ścieżkę wysokich rentowności _- skomentował.

Pod koniec czerwca tego roku Radpol kupił 100 procent udziałów w spółce Finpol Rohr, produkującej kompletne systemy preizolowane dla podziemnych i napowietrznych sieci ciepłowniczych oraz do przesyłu innych mediów. W trzecim kwartale spółka ta przyniosła grupie 15,5 mln zł przychodów przy 17,9 procentowej marży brutto.

_ - Spółki w branży, w której działa Finpol bardzo dobrze się rozwijają, a ich typowe marże brutto to 25-30 procent _ - dodał prezes Pióro.

Przedstawiciele Radpolu przyznali, że Finpol powinien przekroczyć swój tegoroczny plan finansowy, który zakładał osiągnięcie w drugiej połowie roku 25 mln zł przychodów. Dodali, że ku końcowi zmierza realizacja inwestycji w nowy zakład Rurgazu w Lublinie wartej 25-30 mln zł.

_ - Trzeci kwartał był okresem, kiedy zakład uruchamiał nową technologię. Od nowego roku zacznie on produkować więcej i wydajniej _ - skomentował Sielski.

Prezes Pióro podtrzymał plany osiągnięcia przez grupę do 2015 roku 300 mln zł przychodów i 10-procent marży netto. Jest to możliwe przy obecnym kształcie grupy, choć zarząd nie wyklucza akwizycji.

_ - Chcemy skupić się teraz na rozwoju organicznym, ale obserwujemy pewne podmioty. Akwizycje nie są na dzisiaj naszą preferencją, ale nie wykluczamy, że w ciągu najbliższych dwóch lat czegoś nie przejmiemy _ - podał Pióro. Dodał, że ewentualne akwizycje spółka będzie finansowała przy pomocy kredytu inwestycyjnego.

Prezes poinformował, że zarząd jest w trakcie przygotowywania budżetu na przyszły rok, w którym zostaną zakreślone plany inwestycyjne grupy.

_ - Chcemy przeprowadzić inwestycje w park maszynowy w Elektroporcelanie Ciechów. Ponadto pracujemy nad nowymi produktami w Wirbecie _ - podał.

Dodał, że w tym roku CAPEX (nakłady inwestycyjne) wyniesie ponad 20 mln zł, a z uwzględnieniem przejęcie Finpolu - ponad 30 mln zł. Do końca przyszłego roku zarząd chce połączyć spółki zależne - Wirbet i Finpol - z Radpolem.

_ - Budujemy spółkę wielozakładową, a nie holding spółek. Zachowujemy przy tym marki, które przejęliśmy. Wirbet i Finpol chcemy włączyć do struktury do końca 2014 roku _ - powiedział prezes. Dodał, że połączenie spółek zależnych z Radpolem przyniesie duże_ oszczędności _.

Pióro podtrzymał, że w kolejnych latach zarząd będzie rekomendował wypłatę dywidendy z wypracowanych zysków. W ciągu trzech kwartałów Radpol zanotował 12,3 mln zł zysku netto przy przychodach na poziomie 124,5 mln zł. Marża netto sięgnęła 9,9 procent. W samym trzecim kwartale zysk netto wyniósł 5,6 mln zł przy obrotach w wysokości 60,6 mln zł.

Firma widzi także ożywienie na swoich dotychczasowych rynkach eksportowych. Rozważane są również nowe rynku zbytu. Grupa przygotowuje się do rozpoczęcia sprzedaży w Szwecji.

_ - Od początku roku nasza sprzedaż eksportowa spadła o około 7 procent, ale w samym trzecim kwartale wzrosła o 65 procent. To pokazuje, że mamy w tym obszarze dużo do zrobienia. Strategicznie stawiamy na eksport _- powiedział na konferencji Pióro.

Pióro poinformował, że grupa będzie opierała sprzedaż eksportową na produktach termokurczliwych dla ciepłownictwa, instalacjach ciepłowniczych oraz izolatorach dla energetyki. W trzecim kwartale grupa zwiększyła eksport zwłaszcza do krajów starej Unii Europejskiej, tj. Dania, Niemcy czy Włochy.

_ - Także na rynku wschodnim rozpoczęły się inwestycje w budowę infrastruktury. Zakładamy, że w przyszłym roku uda nam się zwiększyć przychody w tamtym regionie _ - dodał. Przyznał, że zamówienia może zwiększyć ewentualne podpisanie przez Ukrainę porozumienia o stowarzyszeniu z Unią Europejską.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/159/m284831.jpg ) ] (http://manager.money.pl/prosto-z-firm/artykul/grupa;radpol;ma;nowego;prezesa,61,0,1394749.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Grupa Radpol ma nowego prezesa
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/170/m77994.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/radpol;za;10;mln;zl;kupil;firme;finpol;rohr,0,0,1335808.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Radpol za 10 mln zł kupił firmę Finpol Rohr
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/217/m242137.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/spolka;nie;powtorzy;rekordowo;wysokiej;dywidendy,118,0,1278070.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Spółka nie powtórzy rekordowo wysokiej dywidendy
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/85/m35157.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/zobacz;najnowsza;rekomendacje;analitykow;dm;bos,37,0,1267237.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zobacz najnowszą rekomendację analityków DM BOŚ
Tagi: radpol, rdl, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz