Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rafako zrywa kontrakty. "Jaworzno" zagrożone

0
Podziel się:

Rezygnacja ze współpracy z NCPE oraz CPECC została spowodowana rozbieżnymi stanowiskami stron na realizację kontraktu oraz brakiem porozumienia co do ostatecznej treści umowy.

prezes zarządu Paweł Mortas
prezes zarządu Paweł Mortas (rafako)
bEshSGhx

Producent maszyn i urządzeń dla przemysłu energetycznego zerwał współpracę z dwoma chińskimi firmami NCPE oraz CPECC. Chodzi o projekt budowy bloku energetycznego o mocy 800 - 910 MW w Elektrowni Jaworzno. Zagraża to realizacji inwestycji? Wyjście na prostą w projekcie Elektrowni w Opolu daje inwestorom nadzieję na podobny obrót spraw także teraz.

- _ Rezygnacja ze współpracy z NCPE oraz CPECC w ramach projektu Jaworzno została spowodowana rozbieżnymi stanowiskami stron na realizację kontraktu oraz brakiem porozumienia co do ostatecznej treści umowy podwykonawczej pomiędzy spółką, a CPECC _ - czytamy w komunikacie Rafako.

W połowie roku zarząd, na czele którego stoi prezes Paweł Mortas (na zdjęciu), informował o zawarciu konsorcjum ze spółkami North China Power Engineering Co oraz China Power Engineering Consulting Group Corporation, w sprawie wspólnej realizacji kontraktu na budowę nowych mocy w technologiach węglowych w spółce Tauron Wytwarzanie.

bEshSGhz

Mimo starań Money.pl Rafako żadnych szczegółów ponad oficjalny komunikat nie chce zdradzać. Wydaje się jednak, że stwierdzenie o dużym zagrożeniu niezrealizowania kontraktu w Jaworznie byłoby obecnie zbyt ryzykowne. Więcej konkretów i być może rozwiązania można oczekiwać w ciągu najbliższych dni. Wszelkie informacje mają być na bieżąco podawane TUTAJ.

Tegoroczne notowania akcji Rafako Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Reakcja inwestorów na te doniesienia nie była nerwowa. Około 13:00 akcje spółki taniały o nieco ponad 1 procent, przy 5,5 milionach złotych obrotu.

Projekt elektrowni w Opolu posuwa się do przodu

Choć najnowsze informacje nie są zbyt optymistyczne, to trzeba przypomnieć, że jeszcze cztery dni temu bardzo dobre wiadomości napłynęły z Opola. Spółka podpisała umowę podwykonawczą dotyczącą rozbudowy tamtejszej elektrowni. Na mocy podpisanych umów Rafako ma otrzymać ponad 67 milionów złotych wynagrodzenia za już zrealizowane prace oraz spodziewa się zleceń o wartości około 650 milionów złotych.

bEshSGhF

Porozumienia podpisane przez spółki z grupy Rafako regulują zasady funkcjonowania konsorcjum z Polimeksem-Mostostal, Mostostalem Warszawa oraz grupą Alstom. - _ Podpisane umowy przybliżają nas do realizacji największego przedsięwzięcia w historii spółki oraz zleceń o wartości kilkuset milionów złotych - podkreśla prezes zarządu Paweł Mortas . _

Zgodnie z zawartą umową podwykonawczą, Rafako zleci Alstom swój zakres prac przy realizacji projektu Opole. Alstom zobowiązuje się natomiast wypłacić na rzecz Rafako przeszło 67,5 mln zł wynagrodzenia za już zrealizowane przez spółkę prace oraz spodziewa się, że wartość prac zleconych w trakcie realizacji bloków sięgnie 650 milionów złotych. Porozumienia oraz umowy zawarte przez spółkę skutkują spełnieniem wszystkich warunków zawieszających wejście w życie ugody z Alstom, na mocy której Rafako otrzyma około 180 milionów złotych. Alstom zobowiązał się także do złożenia gwarancji dobrego wykonania i gwarancji zwrotu zaliczki bezpośrednio na rzecz zamawiającego, co tym samym zwalnia z tego obowiązku Rafako.

Rozbudowa należącej do PGE, Elektrowni Opole o dwa nowe bloki na węgiel kamienny, o mocy po 900 MW, będzie kosztować około 11,6 mld zł brutto. To kluczowy projekt, który na lata zagwarantuje Polsce bezpieczeństwo energetyczne. Prąd wytworzony w nowych blokach służyć będzie zapewnieniu dostaw głównie w południowo-zachodnim regionie kraju. Łączna moc Elektrowni Opole wzrośnie do około 3300 MW.

bEshSGhG

Czytaj więcej w Money.pl

bEshSGia
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)