Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
01.04.2015 14:10

Raiffeisen Polbank chce założyć bank hipoteczny

W tym roku wartość udzielonych polskim klientom kredytów hipotecznych nie powinna znacząco odbiegać od poziomu ubiegłorocznego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Raiffeisen Polbank, mat. prasowe)

Raiffeisen Polbank złożył w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wniosek o wydanie zgody na utworzenie banku hipotecznego.

"W celu dalszego rozwoju biznesu hipotecznego Raiffeisen Polbank zdecydował się na stworzenie banku hipotecznego i 31 marca 2015 r. złożył w Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o zgodę na licencję bankową. Zgodnie z polskim prawem, tylko bowiem te podmioty mogą emitować długoterminowe listy zastawne, które są odpowiednim narzędziem do refinansowania długoterminowej akcji kredytowej"- czytamy w komunikacie.

Wcześniej bank deklarował, że - niezależnie od tego, czy bank hipoteczny rozpocznie działalność - w końcu tego roku chciałby miesięcznie udzielać kredytów hipotecznych o wartości 100 mln zł.

"Oczywiście, nasz bank hipoteczny ma służyć przede wszystkim rozwojowi własnej akcji kredytowej, ale z racji niewielkiej liczby tego typu wyspecjalizowanych podmiotów nie wykluczamy w przyszłości prowadzenia emisji listów zastawnych dla innych banków. Dołączając bank hipoteczny do naszej grupy kapitałowej, stajemy się w pełni uniwersalną, samowystarczalną i konkurencyjną wobec największych banków na rynku instytucją" - powiedział prezes Raiffeisen Polbanku Piotr Czarnecki, cytowany w komunikacie.

Według Zbigniewa Kudasia, dyrektora nadzorującego w obszarze bankowości detalicznej Raiffeisen Polbanku, w tym roku wartość udzielonych polskim klientom kredytów hipotecznych nie powinna znacząco odbiegać od poziomu ubiegłorocznego.

"Popytowi na kredyt sprzyjają bardzo niskie stopy procentowe, poprawa kondycji gospodarstw domowych, stabilizacja cen mieszkań czy zmiany w rządowych programach wsparcia mieszkalnictwa. Barierą są natomiast wyższy wymóg wkładu własnego czy ograniczone wciąż możliwości pozyskiwania przez banki długoterminowego finansowania, na co remedium są właśnie banki hipoteczne i listy zastawne. Dlatego liczymy, że planowana nowelizacja prawa w zakresie bankowości hipotecznej przyspieszy i umożliwi stworzenie odpowiedniej płaszczyzny do rozwoju tego biznesu" - podkreślił Kudaś, cytowany w komunikacie.

Raiffeisen Bank Polska S.A. - działający pod nazwą Raiffeisen Polbank - został założony w 1991 roku i jest jednym z najdłużej obecnych na polskim rynku banków z udziałem kapitału zagranicznego. Z początkiem 2013 roku awansował do grona największych banków w Polsce za sprawą połączenia z Polbank EFG S.A.

Tagi: finanse, bankowość, business news, giełda, wiadomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo, banki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz