Notowania

rainbow tours
18.11.2013 14:00

Rainbow Tours z rekordowym zyskiem i coraz większymi zobowiązaniami

Sprzedaż jednego z największych touroperatorów w Polsce jest rok do roku wyższa o 133,5 mln zł. Jednocześnie wartość zobowiązań wymagalnych do spłaty w najbliższych miesiącach zbliża się do granicy 100 milionów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mat. prasowe Rainbow Tours)
prezes Grzegorz Baszczyński

Giełdowy touroperator zarobił na czysto w pierwszych dziewięciu miesiącach roku prawie 16 milionów złotych. Na tym spółka nie zamierza poprzestawać. Prezes Grzegorz Baszczyński (na zdjęciu) podtrzymuje wcześniejsze prognozy przychodów na poziomie 800 milionów złotych. Inwestorów, ale także i klientów Rainbow Tours niepokoić może stały wzrost zadłużenia, który na koniec września zbliżył się do poziomu 100 milionów złotych.

Przychody ze sprzedaży wygenerowane przez Rainbow Tours w okresie trzech kwartałów tego roku wyniosły 655,7 mln złotych. To o 26 procent więcej niż w analogicznym okresie 2012 roku. Wśród czynników sprzyjających rozwojowi prezes Rainbow Tours, Grzegorz Baszczyński wymienia m.in.restrukturyzację spółek ABC Świat Podróży oraz BeeFree.

W przypadku pierwszej z wymienionych spółek reorganizacja polegała na zamknięciu części nierentownych lokali, co zmniejszyło wielkość kosztów stałych o około 32 procent. Podobnie BeeFree - spółka została włączona organizacyjnie i sprzedażowo w struktury Rainbow Tours, co pozwoliło niemal do zera zredukować koszty stałe firmy. Jednocześnie sprzedaż produktu BeeFree wzrosła o 12 procent.

Wybrane dane finansowe grupy Rainbow Tours (w mln zł)
pozycje finansowe 3 kwartały 2013 3 kwartały 2012 zmiana %
przychody ze sprzedaży 655,66 522,23 +25,55%
wynik netto 15,48 5,53 +179,93%
zobowiązania ogółem 94,54 66,19 +42,83%

źródło: Money.pl na podstawie danych Rainbow Tours

- _ Osiągnięcie zakładanych na koniec roku przychodów na poziomie 800 mln złotych jest jak najbardziej realne. Co więcej, już osiągamy bardzo dobre wyniki przedsprzedaży oferty z katalogów Lato 2014 oraz egzotyki _ - prognozuje wyniki za cały rok prezes Grzegorz Baszczyński.

Ze wzrostem sprzedaży idzie w parze także prawie trzykrotne zwiększenie zysków, co jak zauważają przedstawiciele touroperatora jest rekordowym osiągnięciem. Towarzyszy temu jednak znaczący wzrost zadłużenia. Na koniec września firma miała do spłaty prawie 100 milionów złotych, z czego 99 procent jest wymagalne w okresie kolejnych 12 miesięcy. Zysk w tym czasie to niecałe 16 milionów.

Zobowiązania grupy Rainbow Tour na przestrzeni ostatnich 8 lat (w mln zł)

źródło: Money.pl na podstawie danych Rainbow Tours

  • dług rozumiany jako zobowiązania i rezerwy na zobowiązania

Wysoki poziom zobowiązań po części można tłumaczyć rozwojem. Powinien być widoczny szczególnie w przypadku sieci sprzedaży. Coraz większą rolę odgrywają biura franczyzowe. W tym roku jak narazie powstało ich dziesięć. - _ Rozwój sieci franczyzowej traktujemy jako kluczowy projekt w optymalizacji sieci sprzedaży naszych produktów na najbliższe kilka lat _ - zapowiada Stanisław Franiak, dyrektor sieci sprzedaży w Rainbow Tours. - _ Obecnie mamy 20 biur działających w oparciu o formułę franczyzy, jednak w niedługim czasie ich liczba ulegnie zwiększeniu _ - dodaje. Nie zdradza jednak szczegółów.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: rainbow tours, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz