Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Redan planuje ograniczyć działalność na Wschodzie. Szykuje wprowadzenie TXM na giełdę

0
Podziel się:

Dobre wyniki sklepu internetowego Textilmarketu.

Bogusz Kuszyński, wiceprezes Redanu
Bogusz Kuszyński, wiceprezes Redanu (materiały prasowe)

Grupa Redan zakłada w tym roku poprawę wyników w segmencie modowym w Polsce i dalszy wzrost segmentu dyskontowego - poinformowali w czwartek przedstawiciele grupy. Planowane jest ograniczenie działalności na Wschodzie.

- Wyniki segmentu modowego w Polsce będą w tym roku istotnie lepsze od zeszłorocznych, a tym samym wyniki całego fashion będą lepsze - powiedział wiceprezes Redanu Bogusz Kruszyński.

W segmencie modowym grupy sprzedaż spadła w ubiegłym roku o 0,7 proc. rdr, do 228,1 mln zł. Strata na działalności operacyjnej segmentu wyniosła 7 mln zł wobec 6,3 mln zł straty rok wcześniej. Pogorszył się wynik działalności zagranicznej, ale o 64 proc., do 6 mln zł, wzrósł zysk na działalności w Polsce.

- Mamy potencjał, by wyniki segmentu fashion istotnie się poprawiały w Polsce, a wdrożone działania powinny spowodować, że nie będziemy tracić na działalności zagranicznej - powiedział Kruszyński.

Poinformował, że marże w segmencie modowym powinny wzrosnąć dzięki dalszym zmianom w ofercie produktowej, w sposobie zarządzania zapasem, poprawie rozpoznawalności marki Top Secret i poprawie rentowności sieci sprzedaży.

W 2014 roku sprzedaż w sklepach porównywalnych w Polsce wzrosła o 7 proc. W tym roku wzrost ma być wyższy. Planowane jest otwarcie ok. 20 nowych sklepów w kraju.

Skala działalności na Wschodzie ma być z kolei zmniejszona.

- Naszym celem jest zminimalizowanie operacji na Ukrainie i w Rosji. Nie podjęliśmy decyzji o wyjściu z tych rynków, ale chcemy, by ich wpływ na wyniki był jak najmniejszy - powiedział Kruszyński.

W ubiegłym roku udział sprzedaży zagranicznej w segmencie modowym spadł do 19 proc. z 29 proc. w 2013 roku. W tym roku planowane jest dalsze ograniczenie tego udziału.

Notowania Redanu - 1 tydzień

Dalsze wzrosty w Textilmarket

Wzrosty wyników kontynuować ma sieć dyskontów odzieżowych Textilmarket.

W 2014 roku przychody TXM, spółki zależnej zarządzającej siecią dyskontową, wzrosły o 15,4 proc. rdr, do 275,9 mln zł. Marża handlowa wzrosła do 42,1 proc. z 40,6 proc. w 2013 roku. Wynik operacyjny sektora dyskontowego wzrósł w ubiegłym roku o 66 proc. do 21,6 mln zł.

Sprzedaż w sklepach porównywalnych wzrosła o 7,4 proc. rdr.

- To był wyjątkowo udany rok dla Textilmarket, wszystkie parametry były znacznie lepsze niż oczekiwaliśmy. Zakładamy, że realizowane działania przełożą się na dalszy intensywny wzrost sprzedaży i marż - powiedział Lech Przemieniecki, prezes TXM.

W 2015 roku zakładane jest otwarcie ok. 50 placówek Textilmarket, po połowie w Polsce i za granicą (Czechy, Słowacja, Rumunia), co zapewni wzrost skali działania o ok. 13 proc.

Spółka jest zadowolona z wyników sprzedażowych sklepu internetowego.

- Już po dwóch miesiącach od otwarcia sklep txm24.pl notował ponad dwukrotnie wyższą sprzedaż niż nasz najlepszy sklep stacjonarny - powiedział Przemieniecki.

W 2015 r. mniejsze ryzyko ujemnych różnic kursowych

W 2014 roku sprzedaż całej grupy Redan wzrosła o 7,5 proc. rdr, do 504 mln zł. Marża handlowa wyniosła 42,3 proc. wobec 42,1 proc. w 2013 roku. Zysk operacyjny wzrósł o 96 proc. do 12,4 mln zł. O 8,6 mln zł wzrósł wynik operacyjny segmentu dyskontów, o 2,3 mln zł segment fashion w Polsce, a o 1,6 mln zł spadł wynik segmentu modowego za granicą.

Zysk netto grupy wyniósł 9,7 mln zł wobec 2,9 mln zł rok wcześniej.

Spółka zanotowała stratę na wycenie pozycji walutowej w wysokości 8,7 mln zł z powodu osłabienia ukraińskiej hrywny i złotego wobec dolara. Przekonuje, że w tym roku ryzyko kursowe będzie dużo niższe, m.in. dzięki wdrożeniu strategii zabezpieczania ekspozycji walutowej.

- Uodporniliśmy się na wahania walut, zakładamy, że w tym roku zmniejszymy ryzyka ujemnych różnic kursowych i straty nie będą już tak duże - powiedział Kruszyński.

Z drugiej strony, pozytywnie na ubiegłoroczne wyniki spółki wpłynął podatek dochodowy w wysokości 9 mln zł, w wyniku utworzenia aktywa na odroczony podatek dochodowy.

Na koniec 2014 roku sieć sprzedaży grupy Redan liczyła 669 sklepów, z czego 360 w segmencie modowym (306 w Polsce, 22 w Rosji, 32 na Ukrainie) i 309 w segmencie dyskontowym (305 w Polsce i 4 za granicą).

Debiut TXM na GPW

Grupa Redan planuje jesienią wprowadzić TXM na giełdę. Wartość IPO może wynieść co najmniej 20 mln zł - poinformowali w czwartek przedstawiciele spółki.

- Kontynuujemy prace dotyczące oferty publicznej TXM. Jesteśmy na etapie wyboru biura maklerskiego. Złożenie prospektu do KNF planujemy do końca czerwca. Do końca roku, jesienią, pewnie realnie w listopadzie, będziemy w stanie przeprowadzić IPO - powiedział na konferencji Bogusz Kruszyński, wiceprezes Redanu. - Emisja będzie na pewno większa niż 20 mln zł, nie potrafimy jeszcze powiedzieć jaka będzie jej ostateczna wartość - dodał.

Zaznaczył, że całość środków będzie przeznaczona wyłącznie na rozwój sieci Textilmarket.

- Będziemy chcieli rozwijać kanały dystrybucji, czyli zarówno sklepy jak i e-commerce - powiedział Kruszyński.

- Dzięki środkom z emisji lata 2016-17 będą latami szybkiego rozwoju tego biznesu - dodał.

Pytany, czy Redan planuje sprzedawać w ofercie część swoich akcji, powiedział: - Redan chce zachować pakiet kontrolny w TXM. Jeśli z jakiegoś powodu, w szczególności dotyczącego wymaganego rozproszenia i dopuszczenia akcji Textilmarketu na rynek podstawowy będzie konieczna sprzedaż jakichś akcji, to umówiliśmy się z funduszem, że będziemy proporcjonalnie sprzedawać tyle akcji, ile potrzeba, ale jeśli wartość emisji będzie wystarczająca, Redan akcji nie będzie sprzedawał.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)