Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energa
07.12.2013 11:15

Redukcja w transzach inwestorów indywidualnych w IPO Energi 55,9 proc.

Popyt na akcje Energi wśród inwestorów indywidualnych był bardzo duży, dlatego zwiększono tę transzę o ponad 3 mln akcji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lech Gawuc/REPORTER)

Średnia redukcja w obu transzach przeznaczonych dla inwestorów indywidualnych w ofercie publicznej Energi wyniosła 55,9 proc. - poinformował wiceminister skarbu Paweł Tamborski.

Wiceminister Tamborski, pytany o wielkość redukcji w transzach inwestorów indywidualnych, odpowiedział, że _ średnia redukcja w obu transzach była równa i wyniosła 55,9 proc. _.

_ - Popyt na akcje Energi wśród inwestorów indywidualnych był bardzo duży, dlatego zwiększyliśmy tę transzę o ponad 3 mln akcji, do około 17 proc. oferty. Tak duże zainteresowanie traktujemy jako duży sukces _ - powiedział Tamborski.

Dla inwestorów indywidualnych w ofercie publicznej Energi przeznaczono dwie transze. Inwestorzy składający zapisy w transzy dużych inwestorów indywidualnych mogli zapisywać się na maksymalnie 6 tys. akcji Energi. W transzy małych inwestorów indywidualnych inwestor mógł maksymalnie złożyć zapis na 1500 akcji.

Maksymalny przydział akcji dla inwestorów indywidualnych w ofercie Energi został ustalony w piątek na 452 akcje. Oznacza to, że inwestorom indywidualnym, którzy złożyli zapisy na większą liczbę akcji niż maksymalny przydział, zostały przydzielone 452 akcje.

Zapisy inwestorów indywidualnych, które opiewały na liczbę akcji mniejszą lub równą maksymalnemu przydziałowi, zostały zrealizowane w pełni.

We wtorek zakończyła się budowa księgi popytu na akcje Energi, a w poniedziałek zapisy na akcje spółki w transzy inwestorów indywidualnych. W związku z dużym zainteresowaniem zapisy w transzy dużych inwestorów indywidualnych zostały zakończone już w pierwszym dniu oferty.

Resort skarbu informował trzy dni temu w komunikacie, że popyt na akcje Energi kilkukrotnie przekroczył oferowaną pulę akcji w każdej z trzech transz, a inwestorzy indywidualni łącznie złożyli ponad 72 tys. zapisów.

Oferta publiczna Energi obejmuje 141.522.067 akcji należących do Skarbu Państwa, stanowiących 34,18 proc. kapitału spółki.

Sprzedający zdecydował o zwiększeniu liczby akcji oferowanych inwestorom indywidualnym do 24.369.952 akcji. Ostateczna liczba akcji oferowanych dużym inwestorom indywidualnym wynosi 7.076.103 akcji.

Z kolei w transzy inwestorów instytucjonalnych jest 95.923.806 akcji. Na akcje Energi zapisali się inwestorzy z pięciu kontynentów, wśród nich instytucje nowe na naszym rynku, m.in. fundusze infrastrukturalne i fundusze specjalizujące się w inwestycjach w sektorze energetycznym.

Cena sprzedaży akcji Energi dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych została ustalona na 17 zł wobec ceny maksymalnej na poziomie 20 zł. Wartość oferty sięgnęła więc 2,4 mld zł.

Debiut spółki na GPW planowany jest na 11 grudnia. Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce. W 2012 roku miała przychody w wysokości 11,2 miliarda złotych oraz zysk netto w wysokości 456 milionów złotych. W okresie dziewięciu miesięcy zakończonych 30 września 2013 roku przychody grupy wyniosły 8,5 miliarda złotych, a zysk netto 598 milionów. Energa to również jeden z największych dystrybutorów i sprzedawców energii elektrycznej w Polsce. Jej udział w rynku wynosi około 17 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Wiemy, ile akcji Energi dostaną inwestorzy Maksymalny przydział akcji dla inwestorów indywidualnych w ofercie Energi został ustalony na 452 akcje.
Spółka dnia: Akcje Energi będą tańsze. Znamy oficjalną cenę Debiut energetycznej spółki na warszawskiej giełdzie planowany jest na około 11 grudnia.
Tagi: energa, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz