Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reforma górnictwa. Węglokoks ROW może kupić kopalnie Kompanii Węglowej

0
Podziel się:

To część planu naprawczego państwowej spółki. Węglokoks kupić ma cztery zakłady.

Reforma górnictwa. Węglokoks ROW może kupić kopalnie Kompanii Węglowej
(Daro998/CC 2.0/)

Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wydał on już zgodę na koncentrację i przejęcie przez Węglokoks Rybnicki Okręg Wydobywczy czterech kopalń należących do Kompanii Węglowej. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. To część ustalonego kilka miesięcy temu planu ratowania kopalń.

W wyniku transakcji Węglokoks ROW ma przejąć część mienia Kompanii Węglowej w postaci zakładów górniczych KWK Chwałowice, KWK Jankowice, KWK Marcel i KWK Rydułtowy-Anna.

Podstawą zgłoszenia zamiaru koncentracji jest przedwstępna umowa pomiędzy Węglokoks ROW a Kompanią Węglową. Zgodnie z deklaracją wnioskodawcy celem transakcji jest pozyskanie bazy surowcowej węgla energetycznego. Jednocześnie ma ona umożliwić wsparcie przejmowanych zakładów górniczych, m.in. zapewniając środki niezbędne do ich restrukturyzacji oraz dalszego funkcjonowania. To kolejna decyzja UOKiK na przejęcie przez grupę kapitałową Węglokoks kopalń należących do Kompanii Węglowej. Wcześniej Urząd wyraził zgodę na zmianę właściciela przez KWK Bobrek i KWK Piekary.

Analiza UOKiK wykazała, że koncentracja nie będzie miała wpływu na rynek wprowadzania do obrotu (produkcji i sprzedaży oraz importu) węgla energetycznego, na którym działają przejmowane kopalnie. Nie działają na nim bowiem podmioty należące do przejmującej spółki.

Urząd stwierdził również, że nie dojdzie do ograniczenia konkurencji na krajowych rynkach produkcji i sprzedaży obudów chodnikowych oraz akcesoriów górniczych: strzemion, stojaków i stopnic. Ich producentem jest Huta Łabędy należąca do Węglokoksu, natomiast odbiorcami jej produktów są kopalnie należące do Kompanii Węglowej. Posiadają one jednak niewielkie udziały w rynkach zakupów tych wyrobów i dlatego w wyniku koncentracji nie zmieni się znacząco pozycja rynkowa Huta Łabędy.

Węglokoks ROW należy do grupy kapitałowej Węglokoks, której głównym przedmiotem działalności jest handel hurtowy węglem kamiennym i surowcami energetycznymi oraz produkcja wyrobów hutniczych. W skład grupy kapitałowej Kompania Węglowa wchodzą spółki, kopalnie oraz zakłady pomocnicze.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Kopalnie Kompanii Węglowej pod młotek Węglokoks Kraj przejmie część mienia węglowego giganta w postaci zakładów: KWK Bobrek i KWK Piekary.
Powstanie Nowa Kompania Węglowa. Oto szczegóły - _ Do końca czerwca trafi do niej jedenaście kopalń lub ich części _ - zapowiedział wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk.
Kolejne dwie kopalnie na sprzedaż Węglokoks nawet w kwietniu może przejąć zakłady Bobrek oraz Piekary od Kompanii Węglowej.
business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)