Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rekordowa kara dla Toyoty. Chodzi o problem z hamulcami

0
Podziel się:

Toyota wypuściła na rynek około 10 milionów aut z defektem pedałów hamulców i gazu.

Akio Toyoda
Akio Toyoda (Moto "Club4AG" Miwa/CC BY 2.0/flickr)
bEKpEJGt

W związku z wypuszczeniem na rynek 10 milionów wadliwych aut, Toyota (której prezesem jest Akio Toyoda - na zdjęciu) zapłaci 1,2 miliarda dolarów kary - poinformowało BBC.

Afera wybuchła w 2010 roku, kiedy producentowi zwrócono pierwsze wadliwe samochody. Firma starała się zamieść problem pod dywan, nie informując publicznie o skali reklamacji. Kara zasądzona przez amerykańskie władze jest jak do tej pory największą tego typu nałożoną na producenta samochodów w Stanach Zjednoczonych.

W 2009 i 2010 roku Toyota wypuściła na rynek 10 milionów wadliwych samochodów, w tym Camry - najlepiej sprzedającego się modelu w Stanach Zjednoczonych.

bEKpEJGv

Nie jest to jedyna afera związana z reklamacjami samochodów w Stanach. Kilka dni temu główny konkurent Toyoty, General Motors poinformował, że w pierwszym kwartale 2014 roku wyda nawet 300 milionów dolarów na serwis reklamowanych modeli. Na początku tygodnia firma poinformowała o reklamacji prawie półtora miliona aut. Wcześniej w lutym firma General Motors wezwała do serwisu 1,6 miliona samochodów. Defekty mogły spowodować powstanie śmiertelnych wypadków - problemem zajmują się już rządowe komisje.

Zarówno Toyota jak i General Motors ścigają się o pozycję lidera w sprzedaży aut na świecie. Jak na razie japoński koncern jest na pierwszym miejscu, sprzedając rocznie 9,98 milionów sztuk. GM sprzedał w zeszłym roku 9,71 milionów aut. Na trzecim miejscu jest niemiecki Volkswagen. Toyota zapowiada, że w tym roku chce sprzedać ponad 10 milionów samochodów. Byłby to historyczny rekord.

Obroty Toyoty sięgają ponad 235 miliardów dolarów rocznie. Firma na całym świecie zatrudnia ponad 300 tysięcy pracowników. Fabryki koncernu znajdują się obecnie we Francji, w Wielkiej Brytanii, Czechach i w Turcji. W Polsce znajdują się dwie fabryki Toyoty.

Toyota Motor Company, oprócz samochodów marki Toyota, produkuje m.in.: samochody Daihatsu i Subaru, luksusowe auta Lexus, samochody ciężarowe Hino oraz hybrydowe auta Prius.

bEKpEJGB

Czytaj więcej w Money.pl

bEKpEJGW
toyota
business news
strategie firm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)