Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rekordowy rok Solarisa. Firma podsumowała wyniki finansowe

0
Podziel się:

W 2013 roku firma pobiła swój dotychczasowy rekord sprzedanych pojazdów i jednocześnie jedenasty raz z rzędu utrzymała pozycję lidera polskiego rynku autobusów miejskich.

Solange Olszewska, prezes Solaris Bus & Coach
Solange Olszewska, prezes Solaris Bus & Coach (solarisbus.com)
bESTQydN

Był to także rekordowy okres dla polskiego producenta na rynkach zagranicznych. _ - Większość kontraktów zrealizowaliśmy bowiem w miastach, gdzie już wcześniej jeździły pojazdy naszej marki - _podkreśla Solange Olszewska, prezes Solaris Bus & Coach.

Spółka poinformowała w komunikacie, że w osiemnastoletniej historii istnienia po raz pierwszy sprzedała tak dużą liczbę pojazdów. W 2013 roku były to łącznie 1302 autobusy, trolejbusy i tramwaje. Poprzednim najlepszym rokiem był 2011, kiedy to z fabryki w Bolechowie wyjechało 1205 pojazdów. Na rekordowo wysoką sprzedaż w minionych dwunastu miesiącach wpłynęły zarówno dostawy do krajowych klientów, jak również wysoka sprzedaż eksportowa.

W ubiegłym roku Solaris sprzedał w naszym kraju łącznie 292 pojazdy. Na liczbę tę składały się niskopodłogowe autobusy miejskie Urbino (251 sztuk), trolejbusy Trollino (36 sztuk) oraz autobusy międzymiastowe InterUrbino (5 sztuk). Oprócz dostaw do dotychczasowych klientów, firma po raz pierwszy dostarczyła autobusy do Kętrzyna, Gorlic i Przemyśla.

bESTQydP

-_ Sprzedaż autobusów miejskich Urbino oraz trolejbusów Trollino w liczbie 287 sztuk pozwoliła firmie Solaris, jedenasty rok z rzędu, zająć pierwsze miejsce na rynku producentów pojazdów miejskich, powyżej 8 ton DMC w Polsce. W tym segmencie Solaris w minionym roku zdobył aż 53 proc. udziałów - _ podkreślono w komunikacie.

Spółka podkreśla, że rok 2013 był także rekordowy pod względem sprzedaży eksportowej, która wyniosła aż 1010 sztuk. Tradycyjnie, od kilku już lat, największa liczba zagranicznych odbiorców firmy pochodziła z Niemiec, gdzie sprzedano łącznie aż 210 Solarisów. Taki wynik dał polskiemu producentowi, kolejny rok z rzędu, trzecie miejsce na niemieckim rynku autobusów miejskich. We wrześniu ubiegłego roku na niemieckie drogi wjechał dwutysięczny Solaris.

Znaczący udział w ubiegłorocznej sprzedaży eksportowej miał też rynek serbski. Był to efekt realizacji dużego kontraktu, na dostawę 200 przegubowych autobusów, dla przewoźnika z Belgradu. Zupełnie nowym krajem eksportowym dla Solarisa w roku 2013 był natomiast Izrael. Przewoźnik z Nazaretu, firma United Bus Services, kupiła w Bolechowie łącznie aż 116 autobusów miejskich Urbino i międzymiastowych InterUrbino.

- Rekordowo wysoka sprzedaż w minionym roku to przede wszystkim efekt zaufania, jakim obdarzają nas wieloletni klienci. Większość kontraktów zrealizowaliśmy bowiem w miastach, gdzie już wcześniej jeździły pojazdy naszej marki. Jak widać klienci do nas wracają, bo marka Solaris cieszy się ich dobrą opinią - komentuje wyniki Solange Olszewska, prezes zarządu firmy Solaris.

bESTQydV

Czytaj więcej w Money.pl

bESTQyeq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)