Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Robyg SA ma "duże zapasy gotówki"

0
Podziel się:

Jeden z liderów deweloperów giełdowych chce podzielić się wypracowanym zyskiem. Dywidendy przekroczą 20 mln złotych.

Robyg SA ma "duże zapasy gotówki"
(Robyg)
bEEbpkMR

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Robyg SA podjęło decyzję o wypłacie dywidendy w wysokości 8 groszy na akcję. Łączna wartość dywidendy wyniesie 20,97 mln zł i stanowi około 30 proc. zysku ekonomicznego netto spółki. _ - Mamy duże zapasy gotówki i chcemy dzielić się wypracowanym zyskiem z akcjonariuszami - _mówi Oscar Kazanelson, przewodniczący Rady Nadzorczej Robyg SA.

Dzień dywidendy został wyznaczony na 14 maja, natomiast wypłata dywidendy nastąpi w dniu 29 maja 2014 roku.

_ - Grupa Robyg jest w bardzo dobrej kondycji finansowej. Mamy duże zapasy gotówki i znakomitą płynność finansową oraz bardzo dobrą kontrolę długu, które pozwalają nam na sprawne prowadzenie działalności deweloperskiej. Nasze wyniki finansowe, jak i wyniki kontraktacji są satysfakcjonujące. Obecnie jesteśmy liderem wśród polskich deweloperów giełdowych. Chcemy dzielić się wypracowanym zyskiem z akcjonariuszami, którzy zaufali nam i wspierają Grupę Robyg. Dywidendę wypłacamy regularnie od 2010 roku i zamierzamy kontynuować tę dobrą praktykę. Naszym celem jest nie tylko dostarczanie na rynek lokali o atrakcyjnym stosunku ceny do jakości – zlokalizowanych w atrakcyjnych dzielnicach – ale także przynoszenie wartości naszym Akcjonariuszom. Jesteśmy przekonani, że kontynuowanie przyjętej przez Zarządzających spółką strategii umożliwi nam osiąganie bardzo dobrych wyników finansowych w nadchodzących kwartałach _ - powiedział Oscar Kazanelson, Przewodniczący Rady Nadzorczej Robyg SA.

bEEbpkMT

W I kwartale 2014 roku Grupa Robyg zakontraktowała rekordową liczbę 576 lokali netto w Warszawie i Gdańsku, co oznacza wzrost w stosunku do I kwartału 2013 roku o ponad 90 proc.

Tym samym, w ciągu dwóch lat Grupa Robyg zakontraktowała około 3500 lokali z uwzględnieniem rezygnacji. Spółka chce kontynuować tendencję z 2013 roku i prowadzi działania mające na celu utrzymanie kontraktacji w kolejnych kwartałach na poziomie z I kwartału 2014.

W całym 2013 roku Grupa Robyg osiągnęła przychody w wysokości 485,9 mln zł, czyli o ponad 20 proc. więcej w porównaniu do 2012 roku. W tym okresie ROBYG zakontraktował 1731 lokali - czyli o ponad 55 proc więcej niż w całym 2012 roku - co dało spółce pozycję lidera wśród polskich deweloperów giełdowych.

Ekonomiczny zysk netto sięgnął 71,2 mln zł i wzrósł o ponad 6%. W samym IV kwartale 2013 roku Grupa Robyg odnotowała przychody na poziomie niemal 117 mln zł, a zysk ekonomiczny netto za ten okres wyniósł 11,8 mln zł.

bEEbpkMZ

Od debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w 2010 roku ROBYG SA regularnie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami.

W mieszkaniówce trwa ożywienie

Ożywieniu na rynku mieszkaniowym sprzyjają tani kredyt, nisko oprocentowane lokaty oraz rządowy program dopłat do nowych lokali - uważają eksperci. To - ich zdaniem - przekłada się na wzrost sprzedaży mieszkań, którego deweloperzy nie notowali od 6 lat.

Według GUS liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w marcu, wyniosła 15 tys. 728. To o 42,8 proc. więcej niż rok wcześniej oraz więcej o 56,8 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. W ubiegłym miesiącu oddano do użytku 11 tys. 961 mieszkań, czyli mniej o 1,9 proc. rok do roku oraz więcej o 3,8 proc. w ujęciu miesięcznym.

bEEbpkNa

Od początku roku liczba wydanych pozwoleń na budowę wyniosła 33 tys. 940. To oznacza wzrost o 15,5 proc. wobec tego samego okresu ubiegłego roku. W marcu było to 15 tys. 511 pozwoleń, czyli o 39,8 proc. więcej w ujęciu rocznym i o 60,3 proc. więcej w ujęciu miesięcznym.

Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości, kierownik działu analiz Lion's Bank podkreślił, że liczba wydanych pozwoleń na budowę w marcu była największa od prawie dwóch lat. _ W efekcie w jednym tylko miesiącu deweloperzy otrzymali decyzje pozwalające im zbudować 8 tys. 723 mieszkania. Jest to najwyższy wynik od kwietnia 2012 roku _ - podkreślił.

Jego zdaniem nowym inwestycjom sprzyjają m.in. tani kredyt, nisko oprocentowane lokaty oraz program dopłat do nowych mieszkań. A to - jak ocenił - przekłada się na wzrost sprzedaży mieszkań, którego deweloperzy nie notowali na tak wysokim poziomie od 6 lat.

W opinii analityka Home Broker Marcina Krasonia wzrost liczby pozwoleń na budowę to efekt rosnącej liczby transakcji związanych z zakupem działek. _ Firmy chcą wprowadzić do sprzedaży tanie mieszkania spełniające warunki programu Mieszkanie dla Młodych. Szukają takich lokalizacji, dla których limity cenowe zostaną spełnione, i występują o pozwolenia na budowę _ - podkreślił.

bEEbpkNb

W pierwszym kwartale br. Bank Gospodarstwa Krajowego zaakceptował 4395 wniosków o dopłatę do kredytu na zakup pierwszego mieszkania w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych (MdM). Wartość tych wniosków to 98,54 mln zł.

Od początku kwietnia obowiązują nowe limity cenowe za metr kwadratowy mieszkania, którego zakup będzie mógł być objęty dopłatą państwa. BGK publikuje nowe limity co pół roku - na początku kwietnia i października, z wyjątkiem województwa pomorskiego, gdzie zmiana następuje na początku stycznia i lipca.

Od początku kwietnia w większości lokalizacji wzrosły limity oraz wysokość dopłat. Najwięcej zyskały osoby zainteresowane zakupem mieszkania w Poznaniu, a także w całym woj. wielkopolskim. W stolicy Wielkopolski cena metra kw. lokalu z rządową dopłatą wzrosła o 302,5 zł, czyli o 5,4 proc. wobec poprzedniego kwartału. Według Krasonia znalezienie tam mieszkania nie powinno być trudne, bo średnia cena metra kw. lokalu na rynku pierwotnym wynosi ok. 5,5-5,6 tys. zł.

Z danych BGK wynika, że maksymalna cena metra kwadratowego mieszkania, jakie będzie można teraz kupić z dopłatą państwa, to: we Wrocławiu 4 tys. 983,55 zł, w Bydgoszczy i Toruniu 4 tys. 414,85 zł, w Lublinie 4 tys. 270,38 zł, w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze 4 tys. 251,50 zł, w Łodzi 4 tys. 897,20 zł, w Krakowie 5 tys. 13,80 zł, w Warszawie 6 tys. 126,90 zł, w Opolu 4 tys. 213 zł, w Rzeszowie 4 tys. 337,30 zł, w Białymstoku 4 tys. 283,40 zł, w Gdańsku 5 tys. 682,05 zł, w Katowicach 4 tys. 702,50 zł, w Kielcach 4 tys. 549,15 zł, w Olsztynie 4 tys.859,25 zł, w Poznaniu 5 tys. 907 zł, w Szczecinie 4 tys. 499 zł.

bEEbpkNc

Znajdź najtańszy kredyt hipoteczny

Jakiej kwoty kredytu potrzebujesz? ZOBACZ OFERTY; )

Czytaj więcej w Money.pl
Zdecydowane ożywienie na rynku nieruchomości w Polsce Tak dobrych danych deweloperzy nie notowali od 6 lat. Zobacz, co się stało.
Rewelacyjne dane z budowlanki. Wzrost o... Od początku roku rozpoczęto budowę 32 tysięcy 232 mieszkań.
Za mieszkania płacili do 15 tys. złotych Prawie wszystkie, bo 97 procent mieszkań w dawnych osiedlach popegeerowskich na Warmii i Mazurach, przejętych przez Agencję Nieruchomości Rolnych, wykupili byli pracownicy PGR-ów.
bEEbpkNu
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)