Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
grupa lotos
07.10.2014 06:30

Ropa z PGNiG będzie przerabiana w Lotosie

Umowa, jaką Grupa Lotos podpisała z PGNiG 20 grudnia 2013 roku przewiduje dostawy 25 tysięcy ton ropy naftowej miesięcznie w latach 2015 - 2019.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grupa LOTOS)
Marek Sokołowski, wiceprezes zarządu

Rafineria Grupy Lotos przerabiać będzie od stycznia 2015 roku w Gdańsku polską ropę naftową wydobywaną przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, dostarczone głównie z nowej kopalni w Lubiatowie. Ropa naftowa będzie dowożona do rafinerii koleją, dlatego na terenie rafinerii trwa budowa kolejowego terminalu rozładunkowego.

Umowa, jaką Grupa Lotos podpisała z PGNiG 20 grudnia 2013 roku przewiduje dostawy 25 tysięcy ton ropy naftowej miesięcznie w latach 2015 - 2019 z możliwością przedłużenia dostaw na czas nieokreślony. Szacowana wartość konkraktu w dniu zawarcia to 3,2 miliarda złotych. W ten sposób realizowany jest postulat dywersyfikacji źródeł dostaw ropy naftowej do rafinerii Lotosu, związany z bezpieczeństwem energetycznym Polski.

- _ To kolejna polska ropa, która będzie przerabiana w rafinerii Grupy LOTOS. To ropa dobrej jakości, lekka, nisko-zasiarczona, o niskiej prężności par - podobna do ropy Rozewie wydobywanej przez Grupę LOTOS spod dna Bałtyku. Nadaje się zwłaszcza do produkcji benzyny _ - stwierdził Marek Sokołowski, wiceprezes zarządu. - _ Cena ropy naftowej dostarczanej przez PGNiG jest korzystna dla obu stron _ - dodał Sokołowski.

Sprawdź kurs akcji Grupy Lotos w ostatnich 3 miesiącach

Ropa naftowa z PGNiG będzie ładowana do cystern kolejowych w terminalach kolejowych oddziału PGNiG w Zielonej Górze, a spółka Lotos Kolej przewiezie ją do gdańskiej rafinerii, gdzie zostanie rozładowana na budowanym od marca stanowisku rozładunku cystern. Powstają tam: tor rozładunkowy, pomost do obsługi 12 cystern, pompownia oraz rurociągi.

Do tej pory wykonano już między innymi betonową, szczelną tacę o długości 154 m i szerokości 5,5 m, przez którą węglowodory nie mogą przeniknąć do gruntu. Na tacy będzie mógł zmieścić się pociąg składający się z 12 cystern.

-_ Stanowisko rozładunku będzie uniwersalne, czyli będzie można rozładowywać cysterny różnej wielkości, od krótkich 12-metrowych po najdłuższe, eksploatowane w Polsce. I nie tylko z ropą, ale też z innymi produktami, zarówno lekkimi, jak i ciężkimi _- mówi Ryszard Plata, kierujący tym projektem. Harmonogram projektu przewiduje start rozładunku ropy naftowej w nowym terminalu 1 stycznia 2015 roku.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: grupa lotos, business news, giełda, wiadomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz