Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja to dla Plast-Boxu początek ekspansji na Wschód

0
Podziel się:

- Możemy generować tam znacznie większe dynamiki wzrostu niż na zachodnioeuropejskich rynkach, a jednocześnie osiągać satysfakcjonujące marże - tłumaczy Andrzej Sadowski.

Andrzej Sadowski, członek zarządu Plast-Box
Andrzej Sadowski, członek zarządu Plast-Box (Plast-box)

Producent opakowań z tworzyw sztucznych o prawie jedną trzecią zwiększył sprzedaż w Obwodzie Kaliningradzkim. Jak zapowiada Andrzej Sadowski (na zdjęciu), Plast-Box traktuje tę część Rosji jako rozwojowy rynek, a jednocześnie przyczółek do dalszej ekspansji w tamtym regionie.

_ - Wciąż poszukujemy możliwości zwiększania sprzedaży na wschodnich rynkach, bo charakteryzują się one dużym potencjałem wzrostu - podkreśla członek zarządu Andrzej Sadowski. - Dzięki zapotrzebowaniu na wysokiej jakości opakowania i wciąż ograniczoną konkurencję, możemy tam generować znacznie większe dynamiki wzrostu niż na zachodnioeuropejskich rynkach, a jednocześnie osiągać satysfakcjonujące marże _- dodaje.

W ciągu pierwszych trzech kwartałów tego roku giełdowa spółka zwiększyła sprzedaż w Obwodzie Kaliningradzkim o 32,5 procent w stosunku do analogicznego okresu 2012 roku. Ze względu na uwarunkowania gospodarcze i geograficzne tego rejonu Plast-Box dostarcza głównie opakowania do produktów spożywczych takich jak glazury czekoladowe, owoce, lody, a także ryby.

_ - W Obwodzie Kaliningradzkim sprzedajemy produkty w pośrednim systemie dystrybucji. Współpracujemy tam z dwoma partnerami handlowymi, dzięki czemu skuteczniej docieramy do lokalnych odbiorców szukających w pierwszej kolejności rodzimych dostawców. Wciąż widzimy możliwości dalszego rozwoju skali działalności w tej części Rosji, bo nasze produkty cieszą się zainteresowaniem klientów, a dzięki graniczeniu z Polską możemy zapewnić tamtejszym klientom szybkie dostawy i sprawną obsługę _ - komentuje Andrzej Sadowski.

Wschód to jeden z głównych kierunków rozwojowych spółki. Sprzedaż do krajów spoza Unii Europejskiej w tej części Europy po trzech kwartałach wyniosła 49,55 mln zł, co oznacza wzrost o 48 procent rok do roku. Jednocześnie, rynki te stanowiły już 63 procent sprzedaży eksportowej realizowanej w tym okresie przez Plast-Box.

Plast-box posiada fabryki w Polsce i na Ukrainie. Ze swoimi produktami jest obecny w 30 krajach, w tym niemal we wszystkich z UE. Głównymi rynkami eksportowymi w Unii są Wielka Brytania, Niemcy, Łotwa i Francja. Po 9 miesiącach br. sprzedaż eksportowa realizowana przez Plast-Box stanowiła blisko 70 procent przychodów.

Rosnąca sprzedaż w pierwszych dziewięciu miesiącach znajduje odzwierciedlenie w wynikach finansowych. Narastająco spółka w tym roku na czysto zarobiła nieco ponad 6 milionów złotych. To o prawie 90 procent więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Wybrane dane finansowe grupy Plast-Box (w mln zł)
wybrane dane finansowe I-IX 2013 I-IX 2012 zmiana %
przychody ze sprzedaży 114,99 93,13 23,47%
wynik na działalności operacyjnej 9,7 5,83 66,38%
wynik netto 6,09 3,22 89,13%
zobowiązania powyżej roku 20,99 18,07 16,16%
zobowiązania krótkoterminowe 55,96 42,23 32,51%

źródło: Money.pl na podstawie danych Plast-Box SA

Czego oczekiwać po całym 2013 roku? Spółka w połowie listopada podniosła prognozy zysku netto do 7,39 milionów złotych. Wcześniejsze szacunki mówiły o osiągnięciu na koniec roku 6,55 mln zł. Podniesiona prognoza zakłada też, że Plast-Box będzie miał 9,25 mln zł zysku brutto, 18,78 mln zł EBITDA oraz prawie 146 mln zł przychodów.

- _ Na podniesienie prognozy wpłynęły przede wszystkim wyższe przychody zrealizowane w okresie 10 miesięcy 2013 roku, wzrost efektywności działalności dzięki inwestycjom w nowoczesne maszyny i urządzenia oraz wzrost skali działalności grupy kapitałowej, co wpłynęło na korzystne rozłożenie kosztów stałych _ - napisała spółka w komunikacie.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)