Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
jsw
16.07.2014 11:02

Rośnie produkcja w JSW. Co dalej z wielką transakcją?

Górnicza spółka zdecydowała się na emisję obligacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof Janoś/Money.pl)
Jarosław Zagórowski, prezes JSW

- _ Dobrą informacją jest, że zaczęliśmy odbudowywać produkcję, przezwyciężamy problemy. W trzecim kwartale, od lipca wzrasta produkcja w porównaniu z tą z drugiego kwartału _ - powiedział Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Pod koniec czerwca prezes mówił, że wydobycie węgla w JSW w drugim kwartale będzie niższe od planów z powodu problemów geologicznych w kopalni zespolonej _ Boryna-Jasmos-Zofiówka _. Informował, że spółka będzie chciała zwiększyć produkcję w trzecim i czwartym kwartale, by zrealizować całoroczne cele produkcyjne.

Spółka zapowiadała w marcu, że chce w tym roku zwiększyć produkcję węgla o 1,2 procent do 13,79 miliona ton. W pierwszym kwartale wydobycie węgla w kopalniach JSW wyniosło łącznie 3,2 miliona ton wobec 3,5 miliona ton rok wcześniej.

Prezes JSW zapowiadał, że z powodu niskiej produkcji i niskich cen węgla wyniki drugiego kwartału będą bardzo słabe.

- _ Na węgiel koksowy jest niska cena, ale nie mamy problemu ze zbytem. Nasza koncepcja jest oparta na maksymalizacji produkcji i rekompensujemy sobie to wielkością sprzedaży. W węglu energetycznym nie dość, że ceny są niskie, to jeszcze nie ma odbiorców i maksymalizacja produkcji nic tu nie zmieni _ - mówił w maju w rozmowie z Money.pl prezes Jarosław Zagórowski.

Wczoraj walne zgromadzenie akcjonariuszy JSW zdecydowało o emisji obligacji o wartości do 1,175 miliarda złotych i 390 milionów dolarów.

Wcześniej spółka kupiła od Kompanii Węglowej kopalnię _ Knurów-Szczygłowice _ za kwotę 1,49 miliarda złotych. Według analityków Citigroup cena transakcji jest _ godziwa _.

_ - Na dzień wydania niniejszej opinii, świadczenie pieniężne, które ma zostać wypłacone przez JSW w ramach transakcji, jest godziwe dla JSW z finansowego punktu widzenia _ - napisali w raporcie.

JSW podpisała z Kompanią Węglową przedwstępną umowę kupna kopalni Knurów-Szczygłowice w kwietniu. Spółka ma już zgodę UOKiK na transakcję.

Kopalnia Węgla Kamiennego _ Knurów-Szczygłowice _ powstała w 2010 roku w wyniku połączenia dwóch kopalń, _ Knurów _ i _ Szczygłowice _. Obszar górniczy kopalni wynosi prawie 60 kilometrów kwadratowych. Zdolności produkcyjne kopalni Knurów-Szczygłowice to wydobycie 3,8 miliona ton węgla rocznie, w tym około 40 procent węgla koksowego.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: jsw, business news, giełda, wiadomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz