Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozczarowujące wyniki PGE. Zysk spółki zanurkował

0
Podziel się:

Analitycy liczyli, że wynik grupy będzie dwukrotnie wyższy. Co się dzieje z kursem?

Marek Woszczyk, prezes PGE
Marek Woszczyk, prezes PGE (Reporter)

Zysk netto grupy PGE wyniósł w trzecim kwartale 387 milionów złotych i był o 65 procent niższy, niż w poprzednim roku. Spółka zapowiedziała większe nakłady na inwestycje w przyszłym roku.

Średnia prognoz analityków ankietowanych przez PAP _ zakładała _ zysk netto na poziomie 744 mln zł. Oczekiwania analityków wahały się w przedziale od 577 do 870 mln zł.

Zgodne z oczekiwaniami analityków okazały się wyniki PGE na poziomie zysku operacyjnego i EBITDA (czyli zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację). Ten pierwszy w trzecim kwartale wyniósł 930 mln złotych. Okazał się o jedną trzecią niższy rok do roku i był równy oczekiwaniom rynku na poziomie 930 mln zł.

Z kolei EBITDA wyniosła 1,7 miliarda złotych wobec oczekiwanych przez rynek 1,69 mld zł. Rok wcześniej EBITDA grupy była o 18,8 proc. wyższa. Przychody ze sprzedaży netto spadły o 11,1 proc. rok do roku do 6,649 mld zł. Konsensus rynkowy zakładał przychody grupy PGE na poziomie 6,96 miliarda złotych zł.

Notowania PGE od początku listopada

Spółka podała również, że w przyszłym roku wzrosnąć mają nakłady inwestycyjne. Wymienia w prezentacji realizowane projekty wytwórcze w Opolu i Gorzowie. Z kolei 1 grudnia planowane jest wydanie polecenia rozpoczęcia prac (NTP) wykonawcy bloku w Turowie. Po wydaniu NTP spółka będzie musiała zapłacić zaliczkę w wysokości 10 proc.

Wyższe rok do roku mają być też nakłady w dystrybucji i w segmencie OZE, gdzie tzw. pipeline wynosi 218 MW.

Po trzech kwartałach 2014 roku zysk netto grupy PGE przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 2,88 mld zł (spadek rdr o 12,7 proc.), zysk operacyjny 4,06 mld zł (spadek o 1,1 proc.), a EBITDA 6,31 mld zł (mniej o 0,5 proc.).

Marża EBITDA osiągnęła na koniec września 30,2 proc., zaś marża EBIT 19,4 proc. Skonsolidowane przychody grupy PGE w pierwszych trzech kwartałach 2014 roku wyniosły 20,86 mld zł (spadek rok do roku o 7,6 proc.).

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)