Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozczarowujące zyski Eurocashu. Dyrektor tłumaczy dlaczego

0
Podziel się:

W czwartym kwartale 2013 roku sprzedaż grupy lekko wzrosła. Mocno rozczarował natomiast zysk netto.

na zdjęciu: Jacek Owczarek, dyrektor finansowy Eurocash
na zdjęciu: Jacek Owczarek, dyrektor finansowy Eurocash (Eurocash)

W czwartym kwartale 2013 roku sprzedaż grupy Eurocash, krajowego lidera w hurtowej dystrybucji artykułów FMCG, wyniosła 4,23 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 0,5 procent w porównaniu z czwartym kwartałem 2012 roku. Spółka na czysto zarobiła jednak zdecydowanie mniej niż szacowali analitycy._ _

_ - Systematyczny rozwój organiczny oraz akwizycje w segmencie dystrybucji wyrobów tytoniowych w pełni zrekompensowały negatywny wpływ, jaki na poziom sprzedaży miało zakończenie dostaw do sieci Stokrotka w połowie ubiegłego roku. W rezultacie grupa Eurocash wypracowała sprzedaż na porównywalnym poziomie co przed rokiem _ - powiedział Jacek Owczarek, członek zarządu i dyrektor finansowy Eurocashu.

_ - Mimo że był to trudny rok dla całego sektora handlu, nie jest to dla nas wynik satysfakcjonujący. Skupiliśmy się na działaniach reorganizacyjnych w Tradisie i integracji placówek cash&carry Eurocashu i Tradisu. Wiązało się ze spowolnieniem naszej ekspansji na otwartym rynku, co odbiło się na dynamice łącznej sprzedaży i wynikach. Pełna integracja, która zamierzamy dokończyć w tym roku, jest natomiast kluczowa dla efektywności grupy Eurocash w dłuższym okresie _ - dodał.

Wspomniana integracja placówek cash&carry Tradisu z siecią Eurocash Cash&Carry przełożyła się na wzrost sprzedaży w tym formacie w czwartym kwartale ubiegłego roku o 14,7 proc. w ujęciu rocznym do 1,19 mld złotych. W całym minionym roku sprzedaż hurtowni Eurocash Cash&Carry do klientów zewnętrznych wzrosła o 12,6 proc. do 4,59 mld złotych.

W ostatnim kwartale 2013 roku spółka miała 74,8 miliona złotych skonsolidowanego zysku netto. To wynik nie tylko zdecydowanie gorszy niż w analogicznym okresie 2012 roku (120,9 miliona złotych), ale także znacznie słabszy od prognoz. Średnia szacunków - analityków ankietowanych przez PAP - zakładała bowiem zysk netto na poziomie 105,8 miliona złotych.

- _ W czwartym kwartale, podobnie jak całym 2013 roku, notowaliśmy niższe marże brutto na sprzedaży, głównie w Tradisie. W połączeniu z niższą dynamiką sprzedaży odbiło się to na niższej rentowności całej grupy. Jednak dzięki znacznemu ograniczeniu zadłużenia finansowego i kosztów jego obsługi, wpływ tych negatywnych zjawisk na wynik netto grupy Eurocash został częściowo zrekompensowany _ - tłumaczył Owczarek.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)