Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ryanair nie miał takiego problemu od pięciu lat

0
Podziel się:

Spółka odwołała wczoraj prognozę zysku na rok obrotowy 2013/2014. Zarobiła 50 milionów euro mniej?

Ryanair nie miał takiego problemu od pięciu lat
(AGF s.r.l. / Rex Features/East News)
bEUmaMSZ

Zyski Ryanair w pierwszej połowie roku wzrosły o symboliczny procent, jednak cały rok może być już dużo gorszy. Michael O'Leary (na zdjęciu) obniżył wczoraj prognozy o przynajmniej 50 milionów euro. Jeśli ten scenariusz się sprawdzi, będzie to pierwszy spadek zysku od pięciu lat.

Przewoźnik podał, że w ciągu sześciu miesięcy, zakończonych 30 września, z jego usług skorzystało 49 milionów pasażerów, czyli o 2 procent więcej, niż w analogicznym okresie 2012 roku.

_ - Prezentujemy nieco lepsze wyniki niż rok wcześniej mimo niższych opłat za połączenia w minione wakacje. Ceny były umiarkowane, dzięki czemu klienci chętniej korzystali z naszych linii - _ mówi cytowany w komunikacie przesłanym Money.pl Michael O'Leary, prezes Ryanaira.

bEUmaMTb
Wyniki Ryanaira
I połowa 2013 r. 30.09.2012 30.09.2013 zmiana
źródło: Ryanair
pasażerowie 48 milionów 49 milionów 2%
przychód (mln euro) 3,106 3,255 5%
wynik netto (mln euro) 596 602 1%

Wzmożony ruch przełożył się na wzrost przychodów i wyniku finansowego. Sprzedaż wzrosła o 5 procent do 3,2 miliarda euro, a zysk netto zamknął się na poziomie 602 milionów euro, o procent więcej. Spółka w wczorajszym komunikacie podała, że w badanym okresie otworzyła siedem nowych baz i 116 połączeń.

Niemniej wspomniane presje na ceny biletów sprawią, że zysk za cały rok obrotowy, który kończy się w marcu 2014 r., wyniesie około 500-520 milionów euro. Tymczasem ostatnio spółka szacowała, że będzie to przynajmniej o 50 milionów euro więcej. Jeśli ten scenariusz się sprawdzi, zyski przewoźnika spadną po raz pierwszy od pięciu lat. Reakcja giełd była natychmiastowa - papiery Ryanair Holdings rozpoczęły sesję od dwucyfrowej przeceny.

Ryanair musi rywalizować o nowych pasażerów, a nowym pomysłem jest umożliwienie wniesienia na pokład samolotu dodatkowej, mniejszej torby z bagażem. Zmiany mają nastąpić najpóźniej do marca 2014 roku.

bEUmaMTh

Czytaj więcej w Money.pl

bEUmaMTC
business news
manager
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)