Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ryanair w polsce
03.04.2013 14:46

Ryanair otworzył bazę w Krakowie

Ze stolicy Małopolski będą operować dwa Boeingi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Blawicki/East News)

*Dwa samoloty Boeing 737-800 będą operować z nowej bazy irlandzkiej taniej linii lotniczej Ryanair, która rozpoczęła działalność w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-Balice. Jest to druga, po Wrocławiu, baza tego przewoźnika w Polsce. Ryanairowi szefuje kontrowersyjny prezes Michael O'Leary, znany z show, które robi podczas konferencji prasowych oraz z niekonwencjonalnego podejścia do marketingu. *

Starania władz krakowskiego portu o pozyskanie tej inwestycji trwały od kilku lat. W tym czasie lotnisko spełniło szereg wymagających kryteriów operacyjnych.

Baza otrzyma też wsparcie finansowe w wysokości 3 mln zł od województwa małopolskiego i miasta Kraków, z czego 2 mln zł będzie pochodzić z budżetu województwa, a milion - z budżetu miasta. Pieniądze przeznaczone zostaną na marketingowe wsparcie połączeń lotniczych.

Dzięki nowej bazie, w której na początek stacjonować będą dwa samoloty Boeing 737-800, Kraków zyska kolejne połączenia do Dortmundu, Goeteborga, Manchesteru i na wyspę Kos.

W sumie Ryanair w tym sezonie letnim oferuje 31 połączeń z Krakowa do Anglii, Belgii, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Niemiec, Norwegii, Szkocji, Szwecji, Włoch oraz na Cypr i Maltę. W ciągu tygodnia wykonuje 224 loty.

Prezes Kraków Airport Jan Pamuła podkreślił, że irlandzka linia jest w tej chwili największym partnerem biznesowym lotniska, ale poza nim jest tam jeszcze kilkanaście innych, tradycyjnych i niskokosztowych linii lotniczych. Dzięki temu port nie jest uzależniony od jednego przewoźnika.

_ - Baza jest doskonałym uzupełnieniem oferty przewoźników tradycyjnych obsługujących porty przesiadkowe oraz przewoźników niskokosztowych oferujących bezpośrednie połączenia do głównych portów w Europie _ - zaznacza.

Przypomniał, że dzięki bazowaniu samolotów w Krakowie Ryanair będzie mógł dużo wcześniej rano rozpoczynać operacje z tego miasta i układać pod jego potrzeby swój rozkład lotów.

Według szacunków przewoźnika, w ciągu roku od uruchomienia nowej bazy na trasach do i z Krakowa zostanie przewiezionych 1,6 mln pasażerów. Podaje on, że inwestycja może zapewnić do 3 tysięcy nowych miejsc pracy na lotnisku, w firmach obsługujących przewoźnika bazowego oraz w regionie.

Ryanair to obecnie największy przewoźnik lotniczy w Europie, który w zeszłym roku planował przewieźć łącznie 79 mln pasażerów. Linia ma 53 bazy i obsługuje 1,5 tys. połączeń. Dysponuje ponad 300 samolotami Boeing 737-800, a zeszłym miesiącu podpisała z Boeingiem umowę na dostawę kolejnych 175 takich maszyn.

W Polsce Ryanair operuje z 11 lotnisk - na siedmiu z nich jest liderem pod względem liczby pasażerów. W tym roku Ryanair planuje obsługiwać z i do Polski blisko 130 połączeń, z czego ponad 40 będzie nowych; chce przewieźć łącznie 6 mln pasażerów, wobec 5,2-5,3 mln osób w 2012 r.

Kraków Airport jest największym regionalnym portem lotniczym w Polsce; w zeszłym roku odprawił rekordową liczbę 3,44 mln pasażerów. W tym roku planowany jest wzrost o ponad 6 proc. do 3,58 mln. W letniej siatce połączeń lotnisko ma 82 połączenia, w tym 61 regularnych i 21 czarterowe. Wykonuje je 13 przewoźników - ośmiu tradycyjnych i pięciu niskokosztowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy, kontrowersyjny pomysł szefa Ryanair Zyski linii spadają, więc Michael O'Leary sięga po niestandardowe rozwiązania.
Ryanair wznowił połączenia. Sprawdź dokąd Samoloty na trasie Łódź-Bristol latać będą w poniedziałki i w piątki.
Tagi: ryanair w polsce, tanie linie, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, prosto z firm, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz