Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rynek ubezpieczeniowy w Polsce. PZU spodziewa się wzrostu przypisu składki o ok. 5 proc.

0
Podziel się:

W ocenie zarządu PZU, bieżący rok będzie trudny dla ubezpieczycieli.

Andrzej Klesyk
Andrzej Klesyk (Wojciech Stróżyk/Reporter)
bEEbmUWd

PZU spodziewa się jednocyfrowego wzrostu przypisu składki brutto w 2015 roku, w okolicach 5 proc., poinformował członek zarządu Przemysław Dąbrowski. Według zarządu, rynek w tym roku będzie trudny zarówno ze względu na nowe rekomendacje, jak i działalność w środowisku niskich stóp procentowych.

- W całym roku przypis składki będzie rósł jednocyfrowo, myślę, że w okolicach 5 proc. - powiedział Dąbrowski podczas konferencji prasowej.

Prezes Andrzej Klesyk poinformował, że ten rok przyniesie duży wzrost składki z działalności zagranicznej.

bEEbmUWf

- Najprawdopodobniej będzie duży wzrost składki z działalności zagranicznej, po czym w kolejnym roku spadek lub wynik na podobnym poziomie. Litwę będziemy konsolidować przez co najmniej pół roku. Składki zagraniczne plus Link4 to prawie 1,5 mld zł w przychodach - powiedział Klesyk.

W 2014 r. składka przypisana brutto PZU wzrosła o 2,5 proc. r/r do 16,9 mld zł.

Wzrost sprzedaży odnotowano przede wszystkim w obszarze ubezpieczeń na życie opłacanych regularnie (głównie dzięki rozwojowi ubezpieczeń grupowych ochronnych oraz składce pozyskanej w ubezpieczeniach zdrowotnych)
, składek z tytułu ubezpieczeń od ognia i szkód majątkowych oraz składek z tytułu ubezpieczeń NNW i pozostałych.

Klesyk wskazał, że 2014 rok, a szczególnie druga jego część była szczególnie trudna dla rynku. Składka przypisana w ubezpieczeniach majątkowych i osobowych spadła o 2,5 proc. r/r po trzech kwartałach. W jego ocenie, ten spadek będzie także widoczny w wynikach czwartego kwartału. Po trzech kwartałach cały rynek spadł o 1/3, jeśli chodzi o wynik techniczny.

bEEbmUWl

W ocenie zarządu, bieżący rok będzie trudny dla ubezpieczycieli.

- To będzie trudny rok, bo pojawią się nowe rekomendacje, a rynek będzie działał w środowisku niskich stóp, w którym trudno zrealizować wysokie zyski. My z ostrożnością patrzymy na 2015 rok - powiedział Dąbrowski.

- Nie jesteśmy w stanie podać prognozy wyniku za 2015, bo nasze prognozy opierają się na zdarzeniach i trendach, których nie jesteśmy w stanie kontrolować - dodał Klesyk.

Prezes spodziewa się, że na rynku w tym roku składka przypisana w ubezpieczeniach majątkowych nie będzie rosła, podobnie jak w ubezpieczeniach grupowych i indywidualnych majątkowych. Klesyk spodziewa się też, że na rynku w tym roku składka przypisana w ubezpieczeniach majątkowych nie będzie rosła, zarówno w ubezpieczeniach grupowych, jak i indywidualnych.

bEEbmUWm

Czytaj więcej w Money.pl

bEEbmUWG
business news
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)