Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd chce więcej władzy w Lotosie

0
Podziel się:

Ministerstwo Skarbu Państwa chce zmian w składzie rady nadzorczej paliwowej spółki.

Rząd chce więcej władzy w Lotosie
(Ministerstwo Skarbu Państwa)

Ministerstwo Skarbu Państwa chce zmian w składzie rady nadzorczej Lotosu. Ewentualne roszady kadrowe mają na celu zwiększenie nadzoru właścicielskiego nad spółką. Walne zgromadzenie miało się zająć tym w poniedziałek, ale przerwało obrady do 30 czerwca.

W radzie nadzorczej Lotosu zasiada obecnie sześć osób, wskazanych przez walne zgromadzenie. Zgodnie z zapisami statutu spółki, rada nadzorcza składa się z od pięciu do dziewięciu członków. Minister Skarbu Państwa, jako akcjonariusz, zgłosił wniosek o wprowadzenie zmian w składzie rady nadzorczej spółki. Ewentualne zmiany w składzie rady nadzorczej będą miały na celu wzmocnienie nadzoru właścicielskiego nad spółką.

Wprowadzenie zmian w radzie znalazło się w porządku obrad walnego, które rozpoczęło się w poniedziałek. Jednak obrady przerwano bez rozpatrzenia tego punktu. Mają być one wznowione 30 czerwca.

O przerwę w obradach wnioskował Skarb Państwa, ponieważ inny akcjonariusz - ING OFE - zgłosił swojego kandydata do rady dopiero 28 maja. MSP potrzebuje więcej czasu na analizę tej kandydatury oraz zastanowienie się nad docelowym składem rady.

Jak zwrócił uwagę resort skarbu, walne zdążyło jednak podjąć najważniejsze uchwały z punktu widzenia działalności spółki: zatwierdziło sprawozdanie finansowe za zeszły rok, zadecydowało o pokryciu straty za ubiegły rok w wysokości 1 mld 285 mln zł, udzielono także absolutorium wszystkim członkom zarządu oraz rady nadzorczej.

Poza zmianami w radzie nadzorczej, spółkę mogą też czekać zmiany w zarządzie. Kadencja obecnego zarządu kończy się 28 czerwca. Wiadomo natomiast, że nie zmieni się prezes - Paweł Olechnowicz, który kieruje Lotosem od 2002 r., został pod koniec maja powołany na kolejną kadencję.

Skarb Państwa ma 53,19 proc. udziałów w Grupie Lotos. Grupa Lotos zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów, przerobem ropy naftowej oraz handlem nimi. Łącznie koncern wydobywa blisko 5 tys. baryłek ropy naftowej dziennie. Zasoby wydobywane ropy naftowej dla koncesji, którymi zarządza Lotos, wynoszą ok. 55 mln baryłek oraz 4,5 mld m sześc. gazu ziemnego. Grupa przerabia 10,5 mln ton ropy rocznie, zarządza siecią ponad 400 stacji paliw i ma 10 proc. udziału w rynku detalicznym paliw. Skonsolidowane przychody spółki wyniosły 28,5 mld zł w 2014 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Spółka dnia: Rośnie zyskowność rafinerii w Gdańsku. Lotos zawodzi Koncern wciąż nie potrafi przekuć wyższych marży na zysk netto.
Rośnie marża rafineryjna w grupie Lotos W marcu przekroczyła 10 dolarów na baryłkę ropy.
business news
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)