Serinus osiągnął w sierpniu na Ukrainie dzienną produkcję gazu prognozowaną na koniec tego roku. Pomimo trwającego konfliktu zbrojnego grupa pracuje nad pozyskaniem nowych ukraińskich koncesji, obawia się jednak, że rząd ukraiński może utrzymać podwyższony od sierpnia poziom wydobywczych opłat koncesyjnych - podali na konferencji przedstawiciele spółki._ _
_ - Poziom dziennego wydobycia gazu na Ukrainie, liczony dla naszego 70-proc. udziału w tamtejszej spółce, osiągnął w sierpniu 26,5 mln stóp sześciennych ekwiwalentu ropy naftowej. Jest to poziom, którego oczekiwaliśmy dopiero na koniec tego roku _ - powiedział Timothy Elliott, prezes Serinusa.
Ze względu na trwający na terenie Ukrainy konflikt zbrojny Serinus wstrzymał proces inwestycyjny w tym kraju, ograniczając się jedynie do prowadzenia wydobycia z istniejących odwiertów. Grupa planuje wznowić inwestycje w październiku, na kiedy zaplanowano budowę obiektu na odwiercie NM-4. W listopadzie mają ruszyć nowe poszukiwania na koncesji Makiejewskoje.
Prezes Elliott poinformował, że grupa pozostaje zainteresowana nowymi koncesjami na Ukrainie._ - Chcemy pozyskać nowe koncesje na rynku ukraińskim i nadal wierzymy w dobre perspektywy tego rynku _ - powiedział.
Zdaniem Elliotta nowy system opłat koncesyjnych na Ukrainie, wprowadzony od sierpnia tego roku, może zostać utrzymany w dłuższym terminie. Prezes podał jednak, że nawet po dokonanym podwyższeniu opłat koncesyjnych do 55 proc. z 28 proc. ceny gazu obecne odwierty ukraińskie Serinusa generują roczny całkowity netback na poziomie 3,15 USD na tysiąc stóp sześciennych ekwiwalentu ropy naftowej wobec 5,78 USD przed zmianami.
Dodatkowo nowy system opłat promuje przez pierwsze dwa lata produkcji nowe odwierty gazowe i w ich przypadku roczny zysk wynosić będzie 5,55 USD na tysiąc stóp sześciennych ekwiwalentu ropy.
W Europie, poza Ukrainą, Serinus prowadzi jeszcze prace poszukiwawcze w Rumunii. Przedstawiciele spółki podtrzymali, że wydatki Serinusa w tym kraju wyniosą w 2014 r. 14,8 mln USD, przy czym 8,8 mln USD pochłoną prace wiertnicze, a 6 mln USD badania sejsmiczne._ _
_ - Jeżeli poszukiwania w Rumunii okażą się sukcesem, to ten kraj może stać się dla nas równie istotnym biznesem jak rynek ukraiński _ - powiedział prezes.
Spółka podtrzymała również plan wykonania w tym roku dwóch odwiertów kontrujących na koncesji Sabria w Tunezji. Nakłady inwestycyjne na pojedynczy odwiert mają wynieść 6,5 mln USD netto. W trzecim kwartale ma zostać natomiast wykonane szczelinowanie dwóch odwiertów na tunezyjskiej koncesji Ech Chouech.
Serinus wszedł do Tunezji w połowie 2013 roku. Kupił wówczas kanadyjską spółkę poszukiwawczo-wydobywczą Winstar Resources za 112 mln dolarów kanadyjskich, przejmując tym samym sześć koncesji.
Prezes podał również na konferencji, że grupa Serinus nadal poszukuje partnera do realizacji koncesji w Brunei, gdzie w 2013 roku zawiesiła działalność, odpisując całą wartość posiadanych aktywów.
_ - Do tej pory nie udało się znaleźć partnera, ale szukamy dalej. Będziemy to robić, dopóki rząd Brunei pozwoli nam pozostać w tym kraju _ - powiedział.