Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sfinks zakłada ponad 30 mln zł zysku. Będą nowe restauracje

0
Podziel się:

Spółka, do której należą sieci restauracji Sphinx, Chłopskie Jadło i WOOK, opublikowała strategię na lata 2015-2020.

Sylwester Cacek, prezes zarządu Sfinks Polska SA
Sylwester Cacek, prezes zarządu Sfinks Polska SA (Sfinks Polska)

Spółka, do której należą sieci restauracji Sphinx, Chłopskie Jadło i WOOK, opublikowała strategię na lata 2015-2020, która zakłada wzrost wyników w ciągu 6 lat do 30,2 mln zł. Zarząd szacuje, że za cztery kwartały bieżącego roku jej przychody jednostkowe wzrosną o 16,6 proc. r/r i osiągną wartość 164,6 mln zł, zaś wynik netto - w związku ze spodziewanym rozwiązaniem rezerw - wyniesie 13,8 mln zł.

Sylwester Cacek, prezes zarządu Sfinks Polska SA zdradza, że dynamiczny wzrost sprzedaży w latach 2015-2016 wynika z planów otworzenia przynajmniej 30 restauracji. - _ Mamy podpisanych kilkanaście umów na uruchomienie lokali w bardzo dobrych punktach w tym okresie, a kolejne są w fazie zaawansowanych negocjacji _ - przyznał. - _ Chcemy skorzystać z dobrej dla najemców sytuacji na rynku. _

Prezes nie wyklucza jednak, że spółka będzie potrzebowała dodatkowych środków na inwestycje. - _ Mamy już rozpoznane możliwości i rozpoczęliśmy rozmowy zmierzające do zwiększenia potencjału inwestycyjnego bez podnoszenia kapitału _ - powiedział. - _ W ostateczności zdecydujemy się na emisję akcji lub obligacji zamiennych. Zakładamy jednocześnie, że będziemy realizować wyłącznie te projekty, które zapewnią nam zwrot na poziomie minimum 30 proc. _

Według założeń nowej strategii motorem rozwoju spółki mają być restauracje Sphinx działające w modelu operatorskim i franczyzowym. Spółka zamierza generować wynik EBITDA restauracji w wysokości minimum 20 proc. przychodów w przypadku restauracji własnych oraz 7 proc. przychodów na restauracjach franczyzowych.

Dla konceptu Sphinx zostanie także wdrożony model masterfranczyzy, który w okresie obowiązywania strategii powinien zacząć działać na trzech rynkach zagranicznych. Sfinks zakłada także dalszy rozwój restauracji Chłopskie Jadło i WOOK pozwalający na osiągnięcie przez te sieci statusu drugiej i trzeciej co do wielkości sieci restauracji casual dinnig w Polsce. Jednocześnie Sfinks będzie pracować nad planem pozyskania inwestorów dla tych sieci.

Jednym z celów strategicznych Sfinksa na najbliższe lata w zakresie rozwoju sieci jest dokonanie akwizycji sieci marki z segmentu fast casual dining, pizzerii lub kawiarni. Przejęcie może być zrealizowane w celu stworzenia drugiej obok restauracji Sphinx sieci strategicznej, jeśli kupowany podmiot będzie wyróżniać się silną marką, dużym zasięgiem i potencjałem rozwoju za granicą. Sfinks rozważa także dokonywanie przejęć sieci gastronomicznych w celu ich rozwoju lub restrukturyzacji, a następnie odsprzedania z odpowiednią stopą zwrotu.

Akcje Sfinks SA w ostatnim roku

- _ Spodziewamy się, że w przyszłości duże sieci gastronomiczne z zagranicy będą zainteresowane poszerzeniem swojej działalności o nasz kraj i w takiej sytuacji zawsze preferowane jest dokonanie przejęcia niż budowa sieci od podstaw. Możemy wiele zyskać, jeśli będziemy dysponować wówczas wartościowymi z ich perspektywy aktywami na sprzedaż _ - zaznacza prezes Sfinksa.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)