Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Sfinks ukarany przez UOKiK. Będzie pozew

0
Podziel się:

Kierownictwo spółki jest oburzone decyzją urzędu. Nie zamierzają płacić prawie 0,5 mln zł i co więcej, zapowiadają skargę do sądu.

Sfinks ukarany przez UOKiK. Będzie pozew
(Sfinks Polska)
bEIKzCAB

Franczyzodawca nie może narzucać swoim partnerom handlowym sztywnych i minimalnych cen towarów. Taką praktykę stosowała spółka Sfinks Polska w sieciach restauracji - stwierdza UOKiK. Skutki tych praktyk są odczuwalne w dużej mierze przez konsumentów, którym ograniczono możliwość zakupu po cenach niższych niż odgórnie narzucone. Urząd nałożył na przedsiębiorcę karę w wysokości ponad 464 tysięcy złotych._ - Nie zgadzamy się z tą decyzją i zamierzamy zaskarżyć ją do sądu - _odpowiada Sylwester Cacek (na zdjęciu), prezes zarządu.

W grudniu 2012 roku prezes UOKiK wszczęła postępowanie, w którym przeanalizowała umowy stosowane przez spółkę Sfinks Polska oraz zasady, na podstawie których działa zarządzana przez nią sieć restauracji Sphinx. Pod tą marką działa 91 placówek, z czego 46 to restauracje franczyzowe, prowadzone przez niezależnych przedsiębiorców.

- _ Postępowanie wykazało, że spółka zobowiązuje franczyzobiorców do stosowania sztywnych cen sprzedaży produktów. Nie mogą oni również stosować akcji promocyjnych bez uprzedniej zgody Sfinks Polska. Porozumienie trwa nieprzerwanie od 2000 roku. Takie praktyki uznawane są za jedne z najcięższych naruszeń prawa konkurencji _ - podał UOKiK w komunikacie.

bEIKzCAD

Prezes urzędu nakazała zaprzestania stosowania niedozwolonej praktyki. Decyzja nie jest ostateczna i przysługuje od niej możliwość odwołania do sądu. Z tej możliwości spółka za pewne skorzysta.

_ - Nie zgadzamy się z decyzją UOKiK nakładającą na nas 464 228 zł i 92 groszy kary - mówi prezes Sylwester Cacek. - Nie zgadzalibyśmy się z tą decyzją nawet gdyby kara wynosiła 1 zł i zamierzamy zaskarżyć ją do sądu, ponieważ uważamy, że nie było podstaw do jej wydania. Polityka cenowa w naszych sieciach jest zgodna z przepisami, co potwierdzają też opinie prawne, jakimi dysponujemy. _

_ - Czujemy się skrzywdzeni decyzją urzędu, bowiem brak w niej chociażby jednej pozytywnej uwagi na temat stosowania ujednoliconych - ale nie sztywnych cen, jak to wbrew naszym wyjaśnieniom się nam przypisuje. Każdy franczyzobiorca może wybrać cennik, który chce stosować. Może także udzielać rabatów, jeżeli uzna takie działanie za stosowne - dodaje prezes. _

bEIKzCAJ

Po czterech kwartałach 2012 roku grupa Sfinks osiągnęła przychody na poziomie 170,9 mln zł wobec 171,7 mln zł rok wcześniej. Zysk brutto na sprzedaży wzrósł o blisko 70 procent i wyniósł 14,5 mln zł. Strata operacyjna zmniejszyła się do 2,5 mln zł z prawie 10 mln zł w 2011 roku. Strata netto wyniosła 9 mln zł wobec 19 mln zł rok wcześniej.

W samym czwartym kwartale 2012 roku spółka po raz pierwszy od momentu rozpoczęcia restrukturyzacji osiągnęła zysk netto, który wyniósł 105 tys. zł._ - Nie dam gwarancji, że w każdym kwartale tego roku będzie zysk. Marzy mi się cały dodatni rok. Nie podajemy jednak prognoz, gdyż nie jesteśmy w stanie oszacować naszej siły na rynku _ - powiedział po wynikach za I kwartał Sylwester Cacek.

Czytaj więcej w Money.pl
Altus TFI ma mniej niż 5 procent w Sfinksie Fundusze inwestycyjne zarządzane przez Altus TFI w wyniku sprzedaży akcji zmniejszyły zaangażowanie w Sfinks Polska do mniej niż 5 proc. głosów.
Sfinks pozyskał 6 mln zł z emisji akcji i obligacji Sfinks sprzedał 2,21 mln akcji serii K o łącznej wartości 3,02 mln zł i wyemitował 3 tysiące obligacji zamiennych na akcje serii A1 o łącznej wartości 3 mln zł. Obie emisje zostały uplasowane w ramach ofert prywatnych.
Sfinks chce otwierać kolejne restaurację za miliony Sfinks Polska zamierza wydać w tym roku na inwestycje około 13 mln zł i otworzyć większą liczbę lokali niż w ubiegłym roku. Liczy na poprawę wyników.
bEIKzCBe
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)