Notowania

gazprom
24.06.2013 09:44

Shell możliwym partnerem Gazpromu w bałtyckiej fabryce LNG

Gazprom przekazał, że skroplone paliwo z bałtyckiej fabryki będzie przeznaczone na rynek europejski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(gazprom.com)
Prezes Gazpromu Aleksiej Miller

Współpraca jest możliwa w fabryce skroplonego gazu ziemnego (LNG), którą rosyjski koncern zamierza wybudować nad Morzem Bałtyckim - napisał dziennik Kommiersant, powołując się na źródło w branży gazowej.

W kwietniu Gazprom i Shell podpisały memorandum o współpracy strategicznej, które przewiduje eksplorację szelfu arktycznego i rozszerzenie partnerstwa dot. LNG. Brytyjsko-holenderski koncern jest już partnerem Gazpromu w projekcie Sachalin-2, w ramach którego funkcjonuje zakład skraplania gazu.

Według Kommiersanta o _ perspektywach wspólnych projektów _, w tym w dziedzinie LNG, prezes Gazpromu Aleksiej Miller rozmawiał też z szefem brytyjskiego BP Robertem Dudley'em.

Podczas 17. Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu - Gazprom oficjalnie ogłosił, że zamierza zbudować fabrykę skroplonego gazu nad Bałtykiem. Prezes Gazpromu podpisał list intencyjny w tej sprawie z gubernatorem obwodu leningradzkiego Aleksandrem Drozdienką. Moc zakładów wyniesie 10 mln ton rocznie.

_ - Przystąpiliśmy do opracowywania studium wykonalności projektu i wyboru konkretnego placu pod budowę _ - oświadczył Miller. Wcześniej wicegubernator obwodu leningradzkiego Dmitrij Jałow zdradził, że Gazprom przygląda się dwóm lokalizacjom nad Zatoką Fińską: w rejonie kingiseppskim na zachód od Petersburga i wyborgskim - na północ od tego miasta.

Obie lokalizacje znajdują się w pobliżu gazociągu łączącego Jednolity System Zaopatrzenia w Gaz (ESG) z Nord Stream, czyli magistralą, którą gaz z Rosji przez Morze Bałtyckie dostarczany jest bezpośrednio do Niemiec. Obie są usytuowane niedaleko od brzegu. Na terytorium rejonu kingiseppskiego znajdują się porty Ust-Ługa i Wistino, a wyborgskiego - porty Wysock, Wyborg i Primorsk.

Gazprom przekazał, że skroplone paliwo z bałtyckiej fabryki będzie przeznaczone na rynek europejski i stanowić ma uzupełnienie dla dostarczanego tam rurociągami gazu z Rosji. Koncern nie wykluczył, że surowiec stamtąd popłynie również do Ameryki Łacińskiej.

Budowę w regionie bałtyckim fabryki gazu skroplonego Gazprom planował już w 2004 roku, jednak w 2007 roku zrezygnował z tego projektu z powodu jego nieopłacalności. Tamte zakłady - o mocy 7 mln ton rocznie - miały powstać w Primorsku, 140 km na północny wschód od Petersburga. Surowiec z Baltic LNG miał być przeznaczony głównie dla odbiorców w USA i Kanadzie. Również obecnie za prawdopodobną lokalizację gazpromowskich zakładów LNG nad Morzem Bałtyckim media w Rosji uważają Primorsk.

Obie firmy to giganty. Shell zatrudnia 87 tysięcy ludzi, a jego przychody w 2012 roku wyniosły nieco ponad 46 miliardów dolarów. Gazprom zatrudnia ponad 390 tys. ludzi,a jego przychody w 2012 roku wyniosły 153 miliardy dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosyjskie koncerny bez ulgi na eksport LNG Mimo to władze kraju liczą na wzrost produkcji i zwiększenie rosyjskiego udziału na światowym rynku.
Będziemy kupować gaz od Amerykanów? Perspektywy wydobycia gazu łupkowego w USA są doskonałe i dla Polski jest istotne, by USA zaczęły importować gaz LNG - powiedział Radosław Sikorski.
Odkryli u siebie gigantyczne złoża gazu Specjaliści oszacowali jego zasobność na prawie 4 biliony metrów sześciennych błękitnego paliwa.
Tagi: gazprom, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prosto z firm, gospodarka światowa, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz