Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
shell
29.01.2014 13:45

Shell sprzedaje udziały w projekcie za miliard dolarów

Finalizacja transakcji uzależniona jest od zgody ze strony brazylijskiego regulatora branżowego (ANC) oraz urzędu antymonopolowego (CADE).

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe)

Brytyjsko-holenderski koncern Shell poinformował o sprzedaży 23 proc. udziałów w brazylijskim projekcie wydobywczym Parque das Conchas. Za około miliard dolarów udziały kupi spółka Qatar Petroleum International.

Na zdjęciu Ben van Beurden, prezes Shella

Finalizacja transakcji uzależniona jest od zgody ze strony brazylijskiego regulatora branżowego (ANC) oraz urzędu antymonopolowego (CADE).

Sprzedając 23 proc. udziałów w projekcie, Shell wciąż pozostaje właścicielem 50 proc. udziałów.

Na złożu Parque das Conchas ropa i gaz wydobywane są od 2009 roku. Aktualna wielkość wydobycia ze złoża wynosi około 50 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie. Od początku wydobycia ze złoża pozyskano łącznie ponad 80 mln baryłek ropy.

W październiku 2013 roku uruchomiony został drugi etap projektu, który polegał na przyłączeniu pobliskiego złoża Argonauta O-North. Szczytowa wielkość produkcji z tego złoża ma wynieść 35 tys. baryłek dziennie.

W zeszłym roku podjęto także decyzję o rozpoczęciu trzeciej fazy projektu Parque das Conchas. Pozwoli ona zwiększyć dzienne wydobycie o kolejnych 28 tys. baryłek.

To już druga znacząca sprzedaż koncernu w tym roku. Na początku stycznia Shell sprzedał za 1,14 mld dolarów udziały w projekcie gazowym w zachodniej Australii.

Koncern potwierdził również, że planuje kolejne działania, które mają pomóc spółce poprawić wyniki finansowe i zoptymalizować nakłady inwestycyjne. Brytyjskie media donosiły, że łączna wartość projektów, które koncern wystawi na sprzedaż w najbliższych miesiącach może wynieść nawet 15 mld dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: shell, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz