Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
shell
14.02.2014 13:30

Shell sprzedaje złoża na Morzu Północnym

Ze względu na kiepskie wyniki finansowe, koncern chce sprzedać w tym roku aktywa na całym świecie o łącznej wartości około 9 mld funtów czyli 15 mld dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shell mat.pras.)
Ben van Beurden, CEO Shell

Koncern chce w tym roku sprzedać aktywa o wartości około 9 mld funtów. Oficjalnie o zamiarze sprzedaży udziałów w trzech złożach na Morzu Północnym poinformuje w ciągu najbliższych dni - podaje dziennik Daily Telegraph.

Według Daily Telegraph, koncern wystawi na sprzedaż swoje udziały w złożach Anasuria, Nelson oraz Sean. Gazeta nie podaje jednak choćby orientacyjnej wartości tych aktywów.

Doniesienia te potwierdził dziennikowi Glen Cayley, wiceprezes brytyjskiego oddziału Shella. _ - Plany te są zgodne z naszą strategią i pozwolą nam skupić się na aktywach o największej wartości _ - skomentował Daily Telegraph Cayley. Potwierdził on jednak, że Morze Północne pozostanie nadal jednym z kluczowych obszarów działalności Shella w sektorze upstream.

Od początku tego roku pojawiały się doniesienia, iż ze względu na kiepskie wyniki finansowe, Shell będzie chciał w tym roku sprzedać aktywa na całym świecie o łącznej wartości około 9 mld funtów (15 mld dolarów). Koncern oficjalnie poinformował już o sprzedaży udziałów w australijskim projekcie LNG Wheatstone na rzecz Kuwait Foreign Petroleum Company za 1,4 mld dolarów.

Kolejny miliard dolarów spółka uzyska ze sprzedaży brazylijskiego złoża Parque das Conchas na rzecz Qatar Petroleum International. Shell posiada 58 proc. udziałów w złożu Nelson, 50 proc. w złożu Anasuria oraz 25 proc. w złożu Sean.

Koncern jest jednym z największych uczestników działalności wydobywczej w brytyjskiej strefie Morza Północnego. Posiada udziały w ponad 50 złożach i odpowiada za około 12 proc. brytyjskiego wydobycia ropy i gazu. Jest także właścicielem infrastruktury odpowiedzialnej za dostawy 35 proc. wydobywanego w brytyjskiej strefie gazu. Jest ponadto operatorem ponad 30 platform wiertniczych i 30 instalacji podmorskich.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: shell, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, unia, prosto z firm, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz