Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
eat
18.03.2015 08:31

Sieć restauracji grupy AmRest powiększy się. Zobacz plany

Spółka zapowiada ograniczenie inwestycji w Rosji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl)
Wojciech Mroczyński, członek zarządu grupy AmRest

Grupa AmRest, która otworzyła w ubiegłym roku 84 nowe restauracje, zakłada podobne tempo rozwoju sieci w tym roku. Planuje znacznie ograniczyć inwestycje w Rosji.

"W 2015 roku tempo rozwoju sieci restauracji będzie zbliżone do minionego roku. W celu zapewnienia najwyższych zwrotów z inwestowanego kapitału, najwięcej restauracji otwartych zostanie na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, Hiszpanii oraz Chin. Mimo istniejących możliwości ekspansji w Rosji, inwestycje na tym rynku zostaną znacznie ograniczone do czasu, aż sytuacja polityczna w regionie się ustabilizuje" - napisano w komunikacie.

Spółka podała też, że przejęcie w maju 2015 roku sieci kawiarni Starbucks w Rumunii i Bułgarii wzmocni pozycję AmRestu oraz przyczyni się do dalszej poprawy zyskowności tej dywizji.

Sieć Amrestu liczy obecnie 808 restauracji.

AmRest Holdings jest największą niezależną firmą prowadzącą sieci restauracji w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1993 roku spółka rozwija portfolio takich marek jak KFC, Pizza Hut, Burger King i Starbucks w oparciu o franczyzę i współpracę typu joint venture. AmRest jest właścicielem marki La Tagliatella, która rozwijana jest zarówno przez restauracje zarządzane przez spółkę, jak i poprzez franczyzę. Niedawno do portfolio AmRest dołączyły dwie doskonale prosperujące chińskie marki: Blue Frog i KABB.

W 2014 roku przychody grupy wzrosły o 9,3 proc. rdr do 2,952 mld zł. Skonsolidowana EBITDA wzrosła o 29,7 proc. rdr do 356 mln zł. Marża EBITDA wyniosła 12,1 proc.

EBITDA skorygowana o jednorazowe koszty otwarć restauracji, koszty nabyć i połączeń oraz korekty podatków pośrednich (m.in. VAT) wyniosła w 2014 roku prawie 382 mln zł (wzrost o 26,7 proc.). Marża EBITDA skorygowanej wzrosła o 1,9 p.p. do 12,9 proc.

Zysk netto, przypadający na akcjonariuszy dominujących, wzrósł o prawie 42 mln zł do 51,7 mln zł.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: eat, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz