Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
eur
06.12.2013 14:15

Sieć abc ma już 6000 sklepów. Markety im nie straszne

Prezes Amaral wierzy, że małe sklepy są w stanie konkurować z dużymi sieciami. Przez ostatnie 10 lat Eurocash na ich rozwój przeznaczył już ponad 2 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eurocash)
prezes Eurocash, Luis Amaral

Należąca do giełdowego Eurocashu sieć liczy już 6000 placówek. Co roku ich liczba systematycznie rośnie mimo bardzo konkurencyjnego rynku, na którym jednak dominującą rolę odgrywają duże sieci dyskontowe. Odbija się to na sprzedaży grupy, która w ostatnich kwartałach spadła o kilka procent.

Od początku roku sieć abc powiększyła się o ponad 600 sklepów. Wzrostowa tendencja jest dosyć unikalna na rynku małych i średnich sklepów spożywczych. Ogólna ich liczba w naszym kraju od lat systematycznie maleje. Nie wytrzymują one konkurencji z agresywną ekspansją dyskontów i dużych sieci handlowych, wchodzących także do małych miast.

źródło: Eurocash

  • stan na dzień 1 grudnia 2013

_ - Aby konkurować z wielkimi detalistami, niezbędna jest efektywność w zakresie łańcucha dostaw i działań marketingowych - podkreśla Luis Amaral, prezes Eurocash. - To właśnie można uzyskać w ramach systemów franczyzowych, współpracując z profesjonalnym hurtownikiem. W Grupie Eurocash oferujemy różne rodzaje współpracy. Sieć Sklepów abc funkcjonuje na zasadzie tzw. miękkiej franczyzy. Jej wyróżnikiem jest to, że nasi partnerzy zachowują pełną swobodę i niezależność, choć funkcjonują pod jedną marką - _ tłumaczy.

_ - Jeszcze kilka lat temu wiele osób kwestionowało przyszłość mniejszych sklepów w Polsce. Dziś jest już inaczej. Wszyscy zastanawiają się, w jakim kierunku będą one ewoluować, a nie czy będą funkcjonować. Obecnie niezależny handel tradycyjny rośnie szybciej niż hipermarkety czy supermarkety, ustępując jedynie dyskontom. W dużym stopniu to zasługa ciężkiej pracy wykonanej przez Eurocash w ciągu ostatnich 10 lat, podczas których zainwestowaliśmy ponad 2 miliardy złotych - _ przyznaje prezes Eurocash.

Mimo systematycznej rozbudowy sieci, sprzedaż całej grupy w okresie lipiec-wrzesień spadła o 4 procent. Zarząd tłumaczy to niekorzystnymi warunkami rynkowymi oraz zakończeniem umowy współpracy z siecią sklepów Stokrotka. Nałożyły się na to też zmiany zachodzące w Grupie Dystrybucyjnej Tradis, przejętej pod koniec 2011 roku.

- _ Kontynuujemy proces restrukturyzacji i integracji Tradisu, część struktur wciąż się jednak dubluje, co generuje dodatkowe koszty _ - tłumaczy Jacek Owczarek, członek zarządu i dyrektor finansowy. - _ Pełne efekty podejmowanych działań optymalizacyjnych będą widoczne po zaplanowanym na przyszły rok zintegrowaniu systemów logistycznych Tradisu i Delikatesów Centrum. Zakończenie kontraktu ze Stokrotką także przełożyło się na obniżenie naszych wyników _ - dodaje.

Wybrane dane finansowe Grupy Eurocash (w mln zł)
wybrane pozycje finansowe III kw. 2013 III kw. 2012 zmiana % 9 msc. 2013 9 msc. 2012 zmiana%
przychody 4 244 4 402 -3,6 12 307 12 398 -1
wynik na podstawowej działalności 115 125 -8,2 278 295 -6
wynik netto 73,9 66,7 10,7 146 129 12,9
rentowność sprzedaży 1,74% 1,52% 14,47 1,19% 1,04% 14,42

źródło: Money.pl na podstawie danych Grupy Eurocash

Zysk grupy Eurocash w trzecim kwartale wyniósł 73,9 mln zł. To o 3,9 mln zł więcej niż średnia oczekiwań analityków. Składają się na to przychody ze sprzedaży wynoszące 4,245 mld zł. Narastająco przez ostatnie dziewięć miesięcy spółka na czysto zarobiła 146 mln zł przy przychodach na poziomie 12,3 mld zł.

Jest szansa na poprawę wyników w końcówce roku? - _ W naszej branży czwarty kwartał tradycyjnie jest najlepszy w roku pod względem notowanych zysków. Sądzimy, że nie inaczej będzie w tym roku. Rynek wciąż jest jednak bardzo wymagający i choć notujemy pewne oznaki poprawy w wybranych formatach, to jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o trwałej zmianie trendu _ - ostrzega Owczarek.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: eur, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz