Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Skanska wybuduje kolejną obwodnicę we Wrocławiu

0
Podziel się:

Budowa była planowana od lat. Już w 2011 roku wrocławscy radni dyskutowali na ten temat, pojawił się wówczas jednak zarzut, że inwestycja nachodzić będzie na obszar Natura 2000, który chroni lokalny ekosystem.

Skanska wybuduje kolejną obwodnicę we Wrocławiu
(Skanska S.A.)
bEJVseKZ

W przetargu uczestniczyły również: konsorcja Strabag Infrastruktura Południe i Bickhardt Bau Polska orazz Budimeks i Energopol-Szczecin. Najlepszą ofertę, zdaniem władz miasta, złożyła jednak spółka zarządzana przez Krzysztofa Andrulewicza (na zdj.). Była to również najtańsza oferta - cena wyniosła blisko 131 mln złotych i była o około 13 mln złotych niższa od kolejnej.

Skanska wybuduje obwodnicę osiedla Leśnicy, od ulicy Średzkiej do Granicznej. Firma dostała 30 miesięcy na wykonanie prac.

Kontrakt został już ogłoszony przez należącą do Wrocławia spółkę Wrocławskie Inwestycje, która nadzoruje inwestycje drogowe w tym mieście. Do podpisania umowy jeszcze nie doszło. Inni uczestnicy przetargu mają 5 dni na odwołanie się od decyzji magistratu.

bEJVseLb
nazwa wykonawcy cena w złotych
Konsorcjum: Strabag Infrastruktura Południe 144 037 234,90
Energopol Szczecin 180 287 592,51
BUDIMEX 164 714 565,05
Konsorcjum: Bickhardt Bau Polska 195 994 407,85
Skanska 130 861 044,34

Wybudowanie obwodnicy było planowane od lat. Już w 2011 roku wrocławscy radni dyskutowali na ten temat, pojawił się wówczas jednak zarzut, że inwestycja nachodzić będzie na obszar Natura 2000, który chroni lokalny ekosystem. - _ Na części planowanej trasy mogą znajdować się gatunki chronione _ - przekonywała radna Urszula Wanat.

Mimo tych głosów, projekt zyskał poparcie. Na rozpisanie przetargu trzeba było długo czekać. Chociaż prezydent Rafał Dudkiewicz zapowiadał, że inwestycja ruszy w 2013 roku, na drodze stanęły protesty mieszkańców. Łagodził je wówczas generalny dyrektor ochrony środowiska.

W styczniu Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie zgodziła się na budowę, gdyż dokumentacja złożona przez wrocławskich samorządowców wymagała uzupełnienia - poinformowała rzeczniczka GDOŚ Monika Jakubiak-Rososzczuk. Brakowało w niej m.in. informacji dotyczących zakresu wykonanych badań środowiskowych, w tym powierzchni, na jakich były prowadzone, częstotliwości, terminów i czasu ich trwania.

bEJVseLh

Warunkiem wydania zgody na realizację obwodnicy Leśnicy było przedstawienie pełnej dokumentacji, zawierającej kompletną inwentaryzację przyrodniczą, w której inwestor wykaże, że inwestycja nie będzie znacząco negatywnie oddziaływała na cele ochrony tychże obszarów. Dlatego też Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zdecydował o wezwaniu wrocławskich urzędników do jej uzupełnienia - wyjaśniła rzeczniczka GDOŚ.

W czerwcu 2014 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała pozytywną opinię w sprawie budowy obwodnicy Leśnicy. Obwodnica Leśnicy ma prowadzić od ul. Średzkiej do ul. Granicznej i docelowo połączyć wrocławskie lotnisko ze stadionem miejskim. Jej planowana długość to ponad 7 km. W skład drogi ma wejść jeden węzeł drogowy, 2 ronda, 5 skrzyżowań i liczne przejścia dla zwierząt. Skanska jak na razie nie skomentowała tej inwestycji.

Czytaj więcej w Money.pl

bEJVseLC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)