Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
24.06.2015 15:27

Solaris wynajmie 40 autobusów Łodzi

MPK-Łódź już drugi raz zdecydowało się pozyskać nowe autobusy w formie wynajmu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Solaris Bus & Coach)

Łódzkie MPK wynajmie na 10 lat 40 nowych autobusów marki Solaris Urbino. Pojazdy dostarczyć ma firma Solaris Bus & Coach, a wartość umowy wynieść ma ponad 94,5 mln zł brutto.

Podpisanie umowy na dostawę odbędzie się w pierwszej połowie lipca, a autobusy przyjadą do Łodzi pod koniec tego roku - poinformował w środę rzecznik MPK-Łódź Sebastian Grochala.

Tym samym miejski przewoźnik rozstrzygnął przetarg na dostawę, w formie najmu na okres 10 lat, 40 sztuk autobusów niskopodłogowych wraz z serwisem.

Swoje oferty złożyły konsorcja, których liderami były Evobus Polska (to konsorcjum zaproponowało dostawę 40 Mercedesów za ponad 102,4 mln zł brutto) oraz Solaris Bus & Coach, które zaoferowało dostawę autobusów marki Solaris za 94,5 mln zł brutto. Wybrano tę ostatnią, bo - jak podkreśla MPK - przedstawia najkorzystniejszy bilans m.in. ceny, parametrów technicznych i funkcjonalno-użytkowych oraz ekologicznych.

MPK-Łódź już drugi raz zdecydowało się pozyskać nowe autobusy w formie wynajmu. W 2014 roku w ten sposób dostarczono do Łodzi 40 autobusów marki Mercedes Conecto.

Według rzecznika miejskiej spółki, taki sposób pozyskiwania nowych pojazdów jest tańszy niż kupowanie ich na własność.

- 10 lat to mniej więcej taki czas, kiedy autobusy najlepiej się sprawdzają, po tym okresie są już dość mocno wyeksploatowane i stają się problemem. W przypadku tramwajów możemy je modernizować, natomiast autobusy po tych 10 latach przejeżdżają już tyle kilometrów, że nie nadają się nawet do naprawy - powiedział Grochala.

Nowe autobusy niskopodłogowe Solaris Urbino - 20 przegubowych i 20 jednoczłonowych - będą wyposażone w klimatyzację kabiny kierowcy oraz przedziału pasażerskiego, elektroniczny system informacji pasażerskiej, system informacji pasażerskiej dla niewidomych, biletomat mobilny, system łączności radiowej i monitoring.

Łódzkie MPK posiada obecnie ponad 400 autobusów, które obsługują 80 linii liczących łącznie ponad 1000 km; 95 proc. autobusów to pojazdy niskopodłogowe. Po dostawie nowych pojazdów i zakończeniu głównych remontów w mieście, przewoźnik planuje wycofać z eksploatacji najstarsze autobusy marki Volvo i Mercedes.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: gospodarka, motoryzacja, transport, samorząd, business news, wiadmomości, manager, prosto z firm
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz