Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sonel ma problemy w Indiach. Przetargi się wydłużają

0
Podziel się:

Spółka w ostatnich miesiącach zawiązała z chińskim partnerem, Holley Metering, spółkę Foxytech, która ma się zająć produkcją inteligentnych liczników.

Krzysztof Wieczorkowski, prezes Sonel
Krzysztof Wieczorkowski, prezes Sonel (Sonel)
bFfhnIAB

Sonel zakłada, że w II połowie roku utrzyma dynamiki wzrostu wyników z I półrocza, kiedy przychody urosły o ok. 8 proc., a EBIT i zysk netto o ok. 20 proc. - poinformował Krzysztof Wieczorkowski (na zdjęciu), prezes Sonela.

Utworzony z chińskim partnerem Foxytech powinien ruszyć z produkcją w październiku. _ Wyniki po I półroczu są dobre, poprawiliśmy zeszłoroczne rezultaty. Myślę, że zanotowane w tym czasie dynamiki wzrostu są do utrzymania w II połowie roku, o ile nie będzie miało miejsca nagłe załamanie koniunktury. EBITDA powinna przekroczyć 15 mln zł _ - powiedział dziennikarzom Wieczorkowski.

Podtrzymał, że podobnie jak w poprzednich latach, Sonel będzie chciał wypłacić dywidendę z zysku za 2014 r.

bFfhnIAD

W I połowie 2014 r. grupa zanotowała ok. 8-proc. wzrost przychodów do 23,4 mln zł. Zysk operacyjny urósł o 18,5 proc. do 3,2 mln zł, a zysk netto zwiększył się o blisko 19 proc. do 3,1 mln zł.

Wieczorkowski poinformował, że grupie udało się zrealizować większą sprzedaż, mimo ok. 30-proc. spadku obrotów na rynkach wschodnich. _ I kwartał 2014 r. był dla nas szczególnie bolesny jeśli chodzi o sprzedaż na Wschodzie, ale ostatnie miesiące okazały się pod tym względem lepsze. Na szczęście udało nam się skierować sprzedaż na inne rynki. Bardzo dobrze radziliśmy sobie w krajach azjatyckich i w Australii _ - powiedział prezes.

_ W I półroczu zwiększaliśmy sprzedaż na niemal wszystkich naszych rynkach. Spadki zanotowaliśmy jeszcze jedynie w Chinach _ - dodał. Obecnie eksport odpowiada za ok. 40 proc. przychodów Sonela.

_ W I połowie roku sprzedaż zagraniczna wzrosła o ok. 20 proc. Naszym celem jest dalszy, stały wzrost eksportu _ - poinformował prezes. Dodał, że indyjska spółka zależna Sonela, która po I kwartale zanotowała zysk, w II kwartale spadła pod kreskę.

bFfhnIAJ

_ Problemem w Indiach są przedłużające się procedury przetargowe. Jednak postrzegamy ten rynek jako perspektywiczny _ - powiedział. Grupa nie planuje na razie tworzenia kolejnych oddziałów za granicą.

_ Taki proces jest długi i ryzykowany. Widzimy oczywiście kilka lokalizacji, w których przydałoby się utworzyć spółkę zależną, ale nie będziemy się spieszyć z decyzjami _ - skomentował prezes.

W lutym Sonel zawiązał z chińskim partnerem, Holley Metering, spółkę Foxytech, która ma się zająć produkcją inteligentnych liczników w fabryce Sonela w Świdnicy.

Foxytech miał ruszyć z produkcją we wrześniu. _ Procesy certyfikacyjne nieco się przedłużają, ale jesteśmy już na ostatniej prostej. Fabryka i linie produkcyjne są już przygotowane, podobnie jak założenia produktowe, czekamy jedynie na certyfikaty _ - skomentował Wieczorkowski.

bFfhnIAK

_ Myślę, że produkcja może ruszyć w październiku, ale do sprzedaży potrzebne są kontrakty. Przetargi na inteligentne liczniki mają ruszyć pod koniec roku, więc sprzedaż w Foxytechu to kwestia przyszłego roku _ - dodał. Sonel posiada 80 proc. udziałów, a Holley Metering 20 proc. udziałów w kapitale zakładowym tej spółki.

bFfhnIBe
business news
giełda
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)