Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kgh
06.03.2015 08:23

Spółka DEP skarży Skarb Państwa. Chodzi o KGHM

Darley Energy Poland złożył do Komisji Europejskiej skargę w sprawie udzielenia przez Polskę KGHM Polska Miedź niedozwolonej pomocy publicznej

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Waszkiewicz/Reporter)
Herbert Wirth, prezes KGHM

Darley Energy Poland (DEP) złożył do Komisji Europejskiej skargę w sprawie udzielenia przez Polskę KGHM Polska Miedź niedozwolonej pomocy publicznej w wysokości blisko 1,5 mld euro - podała spółka.

Według DEP pomoc została udzielona poprzez przyznanie KGHM koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnezowych w rejonie Pucka, o którą wcześniej ubiegał się DEP.

Spółka podała, że Minister Środowiska przyznał koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnezowych w rejonie Pucka bez przeprowadzenia wymaganej procedury w postaci otwartego, przejrzystego, konkurencyjnego i niedyskryminującego procesu koncesyjnego.

Ministerstwo Środowiska w lutym informowało, że postępowanie o udzielenie koncesji było prowadzone w sposób przewidziany przepisami prawa, w poszanowaniu wolnorynkowych zasad konkurencji i praworządności.

To druga skarga DEP do KE w sprawie przyznania KGHM wyłącznego prawa do eksploracji złóż soli potasowo-magnezowej w rejonie Pucka.

_ - Wartość złóż objętych przyznaną KGHM Polska Miedź koncesją została oszacowana (przez ERCOSPLAN, wiodącego na świecie doradcę specjalizującego się w górnictwie soli potasowej) na 1,462 mld euro, czyli ok. 6 mld zł _ - napisano w komunikacie.

2 listopada 2012 r. Darley Energy Poland złożył wniosek koncesyjny na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnezowych w rejonie Pucka.

_ - Nie było żadnych innych oferentów na przedmiotowy obszar. Zgodnie z polskim prawem administracyjnym koncesja ta powinna zostać przyznana Darley Energy Poland przed 13 maja 2013 r. Minister Środowiska nie wydał decyzji zgodnie z polskimi przepisami, a koncesją na ten sam obszar zainteresowały się trzy inne firmy: Polski Potas, KGHM i Mineralis. Ministerstwo Środowiska poinformowało DEP o dopuszczeniu do postępowania KGHM pismem datowanym na 23 października 2013 r. Firma ta została dopuszczona do postępowania 155 dni (ok. 5 miesięcy) po terminie, w którym Darley Energy Poland powinien, zgodnie z prawem, otrzymać koncesję i prawie rok po tym jak DEP złożył swój wniosek koncesyjny _ - napisano w komunikacie.

1 października 2014 roku Minister Środowiska udzielił KGHM Polska Miedź koncesji, o którą wcześniej starał się Darley Energy Poland. Resort uzasadnił decyzję o przyznaniu koncesji KGHM tym, że propozycja „w największym stopniu spełnia ww. kryteria z uwagi na zaplanowany najszerszy zakres prac geologicznych w porównaniu z wnioskami konkurencyjnymi.

DEP 17 października 2014 r. wniósł do Ministra Środowiska o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Z uwagi na przedłużający się proces 11 grudnia 2014 r. DEP złożył w Komisji Europejskiej skargę na Polskę w sprawie dyskryminacji w procesie przyznania koncesji. Skarga jest procedowana przez Komisję Europejską.

30 grudnia 2014 r. Ministerstwo Środowiska podtrzymało decyzję o przyznaniu spornej koncesji KGHM. DEP 4 lutego 2014 r. złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na rozstrzygnięcie Ministra Środowiska utrzymujące w mocy decyzję o przyznaniu spornej koncesji KGHM Polska Miedź.

_ - Dążeniem Darley Energy Poland jest zbadanie zasobów soli potasowych w rejonie Pucka, z zamiarem budowy kopalni, co będzie się wiązać z utworzeniem nowych miejsc pracy i zapewnieniem dodatkowych wpływów z podatków do budżetów regionalnych i centralnego. Celem firmy jest eksploracja znanych zasobach potasu i doprowadzenie do szybkiego uruchomienia ich eksploatacji _ - napisała spółka.

Tagi: kgh, business news, giełda, wiadomości, gospodarka, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz