Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spółka dnia: Duża inwestycja Grupy Azoty. Co na to inwestorzy?

0
Podziel się:

Firma przejęła jedyną na świecie kopalnie siarki.

Spółka dnia: Duża inwestycja Grupy Azoty. Co na to inwestorzy?
(Grupa Azoty)
bECFVWIB

Jedyna kopalnia siarki na świecie stała się własnością Grupy Azoty. Ma ona pomóc w umocnieniu pozycji spółki na rynku nawozów. Po niespełna trzech godzinach sesji nie widać gwałtownej reakcji inwestorów na te informacje.

Na zdjęciu Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty

Notowana na warszawskiej giełdzie Grupa Azoty, przejęła kopalnie siarki. Ostatni etap całej transakcji zakładał nabycie 85 procent akcji przedsiębiorstwa Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki _ Siarkopol _. Jej wartość to 320 milionów złotych. Spółka nabyła ją od skarbu państwa. Jednocześnie nowy inwestor zobowiązał się zainwestować w obiekt 30 milionów złotych.

bECFVWID

Głównym przedmiotem działalności zakładów jest wydobycie siarki, które rocznie wynosi około 800 tysięcy ton. Siarkopol zajmuje się również przetwórstwem chemicznym w postaci produkcji m.in. dwusiarczku węgla. Firma jest jedynym na świecie zakładem prowadzącym wydobycie siarki w formie kopalnianej.

Podczas dzisiejszej sesji akcje spółki rosną około 0,6 procent i są wyceniane po około 72,85 zł. Na starcie sesji reakcja inwestorów była większa, jednakże teraz nieco osłabła. Na tle indeksu mWIG40, w którym jest notowana spółka, po dwóch godzinach notowań znajdowała się ona na 10 miejscu najwięcej zyskujących spółek. W trakcie tego tygodnia notowania Grupy Azoty spadły ponad 2 procent.

Notowania Grupy Azoty w tym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nowy członek Grupy Azoty wzmocni spółkę. W ostatnim czasie zrealizowano jeszcze inne inwestycje. Należąca do grupy Puławy, zainwestuje w linię produkcyjną tiosiarczanu amonu wykorzystywanego przy produkcji nawozów azotowych.

bECFVWIJ

14 listopada spółka opublikowała wyniki za trzeci kwartał. Znacząco wzrosły przychody ze sprzedaży z 5,5 mld złotych na 7,5 mld złotych (+36 procent). Zysk netto zwiększył się natomiast z 293 mln złotych do 770 mln złotych (+163 procent).

Grupa Azoty jest drugim w Unii Europejskiej producentem nawozów azotowych i wieloskładnikowych. W polskiej branży chemicznej jest ona liderem. Aktualnie skarb państwa posiada 33 procent udziałów w spółce.

Czytaj więcej w Money.pl

bECFVWJe
spółka dnia
business news
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)