Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
business news
05.08.2014 15:10

Spółka, która może zarobić na łupkach, już po testach w USA

Baltic Ceramics tworzy w Lubsku jedyny na terenie Unii Europejskiej ośrodek rozwoju technologii produkcji proppantów ceramicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LZMO S.A.)
Dariusz Janus, prezes zarządu Baltic Ceramics Investments

Baltic Ceramics, specjalizująca się w wytwarzaniu proppantów ceramicznych wykorzystywanych między innymi przy wydobyciu gazu i ropy z łupków, uzyskała pozytywne wyniki testów produkcyjnych. Badania przeprowadzone w ubiegłym miesiącu w Stanach Zjednoczonych i Polsce pozwolą na zoptymalizowanie procesu produkcji w powstającym w Lubsku zakładzie.

- _ Testy zostały przeprowadzone i opiniowane w niezależnych ośrodkach badawczych. Mamy dzięki nim pewność, że proppanty ceramiczne produkowane według opatentowanej przez Baltic Ceramics technologii będą najwyższej jakości. Wyniki analiz posłużą do opracowania finalnego projektu linii technologicznej, aby maksymalnie zoptymalizować proces produkcyjny _ - wyjaśnia Dariusz Janus, prezes zarządu Baltic Ceramics Investments.

Baltic Ceramics tworzy w Lubsku jedyny na terenie Unii Europejskiej ośrodek rozwoju technologii produkcji proppantów ceramicznych. W ramach tej inwestycji powstanie Centrum Badań i Rozwoju Proppantów Ceramicznych oraz zakład produkcyjny, produkujący 60 tysięcy ton, a docelowo 135 tysięcy ton proppantów rocznie, co odpowiadać będzie około 5 proc. światowego zapotrzebowania na ten materiał.

Na te cele spółka otrzymała dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z programów Blue Gas oraz DEMONSTRATOR+ oraz z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Łączna kwota przyznanego dofinansowania wyniosła ponad 46 milionów złotych.

- _ W drugiej połowie 2014 roku planujemy oddanie do użytku laboratorium oraz linii półprodukcyjnej w ramach Centrum Badań i Rozwoju Proppantów Ceramicznych. Natomiast zakończenie głównych prac konstrukcyjno-budowlanych zakładu produkcyjnego powinno nastąpić w pierwszym kwartale 2015 roku. Uruchomienie produkcji na skalę przemysłową planujemy na trzeci kwartał 2015 roku _ - dodaje Dariusz Janus.

W celu finansowania budowy zakładu produkcyjnego, Baltic Ceramics Investments przeprowadziła w maju tego roku emisję akcji serii M. W jej wyniku pozyskano 4,5 miliona złotych, które zostanie przeznaczone na wkład własny inwestycji. Akcje serii M, oferowane w ofercie publicznej po cenie emisyjnej w wysokości 2,80 złotego, wczoraj zostały wprowadzone do obrotu.

Proppanty ceramiczne są wysoko przetworzonymi produktami, otrzymanymi z surowców mineralnych, używanymi w szczelinowaniu hydraulicznym podczas wydobycia gazu i ropy ze złóż niekonwencjonalnych oraz odwiertów konwencjonalnych. Proppanty ceramiczne po raz pierwszy zostały użyte w latach 90. w USA, jednak dynamiczny wzrost rynku obserwujemy od początku XXI wieku (średnioroczny wzrost zużycia +23 procent).

Baltic Ceramics jest częścią grupy przemysłowej IndygoTech Minerals - spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, wchodzącej w skład indeksu WIG250. IndygoTech Minerals posiada 49,09 procent akcji Baltic Ceramics Investments. Z kolei Baltic Ceramics Investments jest właścicielem 100 procent akcji Baltic Ceramics.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, newconnect, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz