Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spółka zależna Kruka kupuje wierzytelności Getin Noble Banku

0
Podziel się:

Ich wartość to 710 mln zł. Zapłata ma nastąpić do końca czerwca 2014 roku.

Piotr Krupa
Piotr Krupa (KRUK SA)
bEEEfFqt

Umowa została już podpisana. Wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 710 mln zł kupiono za 230 mln zł. _ - To bardzo ważny moment w historii rozwoju naszej grupy. To inwestycja na dużą skalę, która wprowadza Kruka na nowy rynek wierzytelności zabezpieczonych hipotecznie - _ podkreśla Piotr Krupa, prezes zarządu Kruk S.A.

Umowę z Getin Noble Bankiem podpisała spółka zależna Kruka - Prokura Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (FIZ Prokura). Pieniądze za kontrakt ma otrzymać do końca czerwca 2014 roku.

Kupno wierzytelności zostanie sfinansowane ze środków własnych FIZ Prokura lub - pośrednio - z kredytu pozyskanego przez Kruka. W nabytym pakiecie znajdują się kredyty m.in. na domy i mieszkania. Takie, które były udzielane nie tylko przedsiębiorcom, lecz również osobom fizycznym. W kupionym pakiecie nie ma kredytów walutowych.

bEEEfFqv

_ - Wcześniej na rynku zdarzały się pojedyncze transakcje tego typu portfeli, ale ich wartość była niewielka. Spodziewamy się, że teraz banki będą coraz częściej i chętniej organizowały aukcje nieregularnych wierzytelności hipotecznych. Kruk jest na nie gotowy, posiada odpowiednie zasoby organizacyjne i dostęp do finansowania, aby aktywnie uczestniczyć w rozwoju tego rynku - _ zaznacza Piotr Krupa.

W komunikacie firmy wyjaśniono, że umowa z Getin Noble Bankiem stanowi 63 proc. nakładów poczynionych w całym 2013 roku, kiedy grupa zainwestowała 367 mln zł w nowe portfele wierzytelności. W tym samym roku spłaty z nabytych portfeli wyniosły rekordowe 538 mln zł, w porównaniu do 451 mln zł w 2012 roku. Zysk netto wyniósł 97,8 mln zł, w porównaniu do 81,2 mln zł w 2012 roku.

_ - Jesteśmy przekonani, że nabyty portfel przyczyni się też do wzrostu wartości naszej spółki i otwiera nam nowe możliwości. Zgodnie z naszą strategią chcemy aktywnie uczestniczyć we wszystkich aukcjach portfeli wierzytelności konsumenckich niezabezpieczonych, zabezpieczonych hipotecznie oraz korporacyjnych _- dodaje prezes Krupa.

Jednocześnie Kruk zawarł z Getin Noble Bank umowę kredytu rewolwingowego (kredyt odnawialny) w wysokości do 260 mln zł, z przeznaczeniem wyłącznie na refinansowanie lub finansowanie kupna pakietów wierzytelności na rynku polskim lub zagranicznym, nabywanych przez Kruka lub podmioty z jego grupy.

bEEEfFqB

Bank udzieli kredytu na okres dziesięciu lat, czyli od 2 maja 2014 do 1 maja 2024 roku._ - Kwota kredytu wynosi: w okresie od 2 maja 2014 roku do 1 maja 2021 roku: 260 mln zł; w okresie od 2 maja 2021 roku do 1 maja 2022 roku: 195 mln zł; w okresie od 2 maja 2022 roku do 1 maja 2023 roku: 130 mln zł; w okresie od 2 maja 2023 roku do 1 maja 2024 roku: 65 mln zł _ - napisano w raporcie.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEEEfFqW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)