Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sprzedają akcje za bitcoiny. Po raz pierwszy na świecie

0
Podziel się:

W ten sposób spółka szuka środków na rozwój płatności cyfrową walutą w sklepach.

Lech Wilczyński, prezes InPay S.A.
Lech Wilczyński, prezes InPay S.A. (InPay)
bEKxquJh

Już ponad 340 milionów dolarów na całym świecie pozyskały z publicznych ofert firmy działające na rynku bitcoina. Po raz pierwszy w Polsce w ten sam sposób część swoich akcji chce teraz sprzedać spółka InPay S.A. Za jej akcje inwestorzy mogą zapłacić cyfrową walutą.

InPay S.A. to młoda firma, której założyciele chcą przekonać Polaków do tego, że płatności bitcoinem są bezpieczne. Oferują swoje usługi sklepom internetowym i tradycyjnym, które chciałyby przyjmować płatności w cyfrowej walucie, ale nie chcą zajmować się wszystkimi formalnościami z tym związanymi. Zasada działania spółki jest podobna jak w przypadku operatorów tradycyjnych transakcji elektronicznych przy użyciu karty płatniczej.

- _ Właściciel sklepu udostępnia klientowi terminal do płatności bitcoinem i nic więcej go nie interesuje. Wpływy na konto bankowe dostaje w złotych, dokładnie tyle ile wynosiła cena towaru czy usługi, więc nie musi się bać o ryzyko wahań kursowych _ - opisuje Lech Wilczyński, założyciel InPay S.A.

bEKxquJj

Dodaje, że w tej chwili spółka ma już 30 klientów - to sklepy i kawiarnie, które udostępniają u siebie płatności bitcoinami. Teraz spółka InPay S.A. zwróciła się do inwestorów o pieniądze na dalszy rozwój. W równie nietypowy sposób, jak sam rynek, na którym działa.

W ramach oferty publicznej, która potrwa do 16 listopadana, chce pozyskać 200 tysięcy złotych, sprzedając 5 procent swoich akcji. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że firma sprzedaje swoje papiery na polskim portalu crowdfundingowym Beesfund.com, a można za nie zapłacić bitcoinami. To pierwsza taka oferta na świecie. Dotychczas spółki związane z bitcoinem oferowały swoje akcje za oficjalne waluty.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/214/m315094.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/paypal-wspiera-bitcoin-cena-rosnie,159,0,1629599.html) *PayPal wspiera Bitcoin, cena rośnie * Potentat płatności internetowych ogłosił nawiązanie współpracy z trzema firmami z rynku kryptowalut.
- _ Jesteśmy pierwszym systemem tego typu płatności w Europie Centralnej. Do tej pory podobne rozwiązania powstały między innymi w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Holandii i Danii. Najbardziej znana jest amerykańska spółka BitPay, która również ma plany wejścia na europejski rynek _ - mówi Lech Wilczyński.

bEKxquJp

Przedsiębiorca liczy, że uda mu się pozyskać inwestorów na rozwój biznesu również za granicą. Tym bardziej, że tam model publicznego finansowego wsparcia firm działających na rynku bitcoina, jest już dość znany. Jak podaje portal coindesk.com, do tej pory w ramach publicznych ofert w tego typu przedsięwzięcia inwestorzy zainwestowali już ponad 340 milionów dolarów.

Bitcoin to cyfrowa waluta, która zdobywa na świecie coraz większą popularność od 2009 roku. Aby stać się jej posiadaczem użytkownik internetu musi najpierw założyć wirtualny portfel, a potem za całkiem realne pieniądze kupić bitcoiny, np. na platformach dostępnych w sieci.

Kurs bitcoina do złotego z ostatnich trzech miesięcy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Waluta zyskała na atrakcyjności m.in. dzięki temu, że gwarantuje swoim użytkownikom względną anonimowość, zapewnia szybkość transakcji, a do tego nie jest kontrolowana przez żaden bank centralny. Ta ostatnia cecha to również argument podnoszony najczęściej przez sceptyków cyfrowej waluty.

bEKxquJq

Jeszcze do niedawna bitcoin był traktowany głównie jako sposób na spekulacje dla inwestorów lubiących podwyższone ryzyko. Teraz coraz częściej wspomina się o bitcoinie właśnie w kontekście akceptacji płatności w sklepach. Wystarczy wspomnieć, że na przyjmowanie płatności bitcoinem zdecydowali się już np. tacy giganci, jak Dell czy Expedia.

Czytaj więcej w Money.pl

bEKxquJK
business news
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)