Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kksm
04.08.2015 18:33

Sprzedaż KKSM. Coraz więcej chętnych na zakup bankruta

11 podmiotów zgłosiło chęć zakupu znajdujących się w upadłości Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych (KKSM) - powiedział we wtorek PAP syndyk masy upadłościowej Tycjan Saltarski. To już trzecia próba sprzedaży przedsiębiorstwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe)

Aż jedenaście firm chce kupić Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych. Spółka postawiona w stan upadłości jest sprzedawana już po raz trzeci.

Oferty na zakup KKSM można było składać do 31 lipca. Wcześniej dwukrotnie nie było chętnych na zakup firmy w drodze przetargu. Tym razem kielecki sąd wydał postanowienie zezwalające syndykowi na sprzedaż przedsiębiorstwa z wolnej ręki. Ustalono, że cena minimalna za sprzedaż z wolnej ręki wyniesie 65,7 mln zł.

- Do 31 lipca wpłynęło 11 ofert. Są zarówno na przedsiębiorstwo jako całość, jak i na poszczególne składniki wchodzące w jego skład - powiedział syndyk masy upadłościowej Tycjan Saltarski. - W najbliższych dniach dokonamy całościowej oceny, które oferty są najbardziej korzystne i możliwe do przyjęcia czy też dalszego procedowania - dodał.

Saltarski nie chciał powiedzieć, jakie podmioty są zainteresowane kupnem KKSM. - Tu będą konieczne rozmowy, być może drobne negocjacje, więc nie chciałbym uprzedzać faktów - wyjaśnił syndyk.

Powiedział jedynie, że wśród chętnych są zarówno podmioty z polskim, jak i zagranicznym kapitałem. Więcej szczegółów ma być znanych w drugiej połowie sierpnia, kiedy zapadną w tej sprawie kluczowe decyzje.

11 lutego nie rozstrzygnięto pierwszego przetargu na sprzedaż KKSM. Cena za zakład wynosiła wówczas 102 mln zł. 15 kwietnia nie powiodła się ponowna próba sprzedaży firmy w drodze aukcji - cena wywoławcza wynosiła wówczas 67,5 mln zł. Podobnie jak za pierwszym razem, nikt nie zgłosił się do przetargu, choć były podmioty zainteresowane kupnem KKSM.

Jak mówił wcześniej Saltarski, KKSM funkcjonuje normalnie - są prowadzone inwestycje w park maszynowy, kruszywo jest wydobywane, podpisywane są nowe umowy z kontrahentami.

W przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa jego nabywca wejdzie w stosunki z pracownikami na takich zasadach jak dotychczas - wszystkie gwarancje pracownicze zostają zachowane. Dotyczy to przypadku sprzedaży całego przedsiębiorstwa, jak i zorganizowanych jego części. Zakład zatrudnia ok. 280 osób.

Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych zostały sprywatyzowane w 2011 r. 85 proc. akcji firmy od Skarbu Państwa kupiła spółka Dolnośląskie Surowce Skalne (DSS). W kwietniu 2012 r. warszawski sąd ogłosił upadłość likwidacyjną DSS SA, która jako bezpośrednie przyczyny niewypłacalności wskazała zaangażowanie grupy w budowę autostrady A2.

W lipcu 2012 r. sąd zdecydował o zmianie postępowania upadłościowego DSS z postępowania obejmującego likwidację majątku na postępowanie z możliwością zawarcia układu. W październiku ub.r. sąd zmienił sposób prowadzenia postępowania upadłościowego spółki z układowego na likwidacyjne.

W maju 2012 r. kielecki sąd postawił KKSM w stan upadłości układowej. Komisarz nadzorujący dwukrotnie występował o zmianę formy upadłości z układowej na likwidacyjną, ale sąd odrzucał te wnioski.

Pod koniec lipca 2014 r. zgromadzenie wierzycieli KKSM odrzuciło propozycje układowe spółki. W głosowaniu nie uzyskano większości, koniecznej do przyjęcia układu. Na przyjęcie układu nie zgodził się jeden z banków - największy wierzyciel KKSM. Propozycje poparła większość pracowników spółki, lokalne samorządy, instytucje publiczne oraz prywatne firmy.

Na liście wierzycieli KKSM znajdowało się wówczas 580 osób fizycznych i prawnych (400 osób to obecni i byli pracownicy zakładu). Kwota wierzytelności wynosiła ponad 193 mln zł. Krótko potem sąd orzekł zmianę postępowania upadłościowego KKSM z układowego na likwidacyjne. W listopadzie ub.r. firma przez krótki czas ponownie funkcjonowała w upadłości układowej.

Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych to firma ze 140-letnią tradycją w wydobyciu i przerobie kamienia. Do spółki należą trzy kopalnie dolomitu i dwie piasku.

Tagi: kksm, business news, wiadomości, gospodarka, prosto z firm, gospodarka polska, najważniejsze, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz