Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sprzedaż Ropczyc w dół. Co z obietnicą dywidendy?

0
Podziel się:

Spółka odczuwa skutki spowolnienia na rynku stali, ale planuje nowe inwestycje.

Józef Siwiec, prezes ZM Ropczyce
Józef Siwiec, prezes ZM Ropczyce (ZM Ropczyce)
bECFUuOJ

Giełdowa grupa Zakłady Magnezytowe Ropczyce zanotowała w 2013 roku 223,34 mln zł przychodów ze sprzedaży i 12,76 mln zł zysku netto. Chociaż na czysto zarobiła więcej o ponad 40 procent, to o prawie 10-procent spadła sprzedaż. Spółka odczuwa m.in. spowolnienie na rynku stali. Jednocześnie padają zapewnienia o podziale zysku między akcjonariuszy. Możliwe jest nawet ogłoszenie polityki dywidendowej.

_ - Praktycznie w całym 2013 roku działaliśmy w warunkach spowolnienia gospodarczego w istotnych z naszego punktu widzenia branżach. Trudna sytuacja dotyczyła przede wszystkim hutnictwa żelaza i stali, od którego systematycznie zmniejszamy uzależnienie - tłumaczy prezes Józef Siwiec (na zdjęciu). _

- _ Wprowadziliśmy celowe ograniczenia w realizacji kontraktów pociągających za sobą zbyt duże ryzyko opóźnień w spłacie należności. Dotyczyło to głównie eksportu na rynki Europy Wschodniej i Południowej oraz Azji _- mówi w rozmowie z Money.pl Leszek Piczak, dyrektor biura zarządu ZM Ropczyce. W analizowanym okresie celowo ograniczane były również projekty, gdzie wskutek chwilowych działań marketingowych konkurencji, ceny obniżane były nieadekwatnie do sytuacji na rynku.

bECFUuOL

Mimo trudnych warunków rynkowych, spółka liczy na odbicie. Dyrektor zwraca uwagę na prognozy, które zakładają, że w 2014 roku UE wyjdzie z recesji i poprawią się warunki dla rynku stali. W rozmowie z Money.pl wspomina o szacunkach mówiących o wzroście zużycia stali na poziomie 3,2 procent.

ZM Ropczyce planują przeznaczyć w 2014 roku 15 mln zł na inwestycje. Tym samym łączna ich wartość ma wzrosnąć do 41 mln zł. W większości będą dotyczyć projektów dofinansowanych ze środków unijnych oraz krajowych uzyskanych jako środki pomocowe w ramach funduszy strukturalnych. Leszek Piczak podkreśla znaczenie sześciu z nich, dotyczących realizacji prac badawczo-rozwojowych m.in. w ramach programu Innotech.

Inwestycje mają nie przeszkodzić w wypłacie dywidendy. Zarząd zamierza rekomendować wypłatę z zysku za 2013 rok 45 groszy dywidendy na jedną akcję. -_ Deklarowaliśmy wcześniej zamiar powrotu do systematycznego wypłacania dywidendy. Co więcej, rozważamy również możliwość ogłoszenia polityki dywidendowej _ - zdradza plany Piczak. Zapewnia, że ZM Ropczyce posiadają stabilną strukturę źródeł finansowania inwestycji i bezpieczny poziom kapitałów własnych.

Czytaj więcej w Money.pl

bECFUuOR
bECFUuPm
business news
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)