Notowania

business news
26.09.2013 12:49

Stock Spirits Group planuje debiut na giełdzie w Londynie

Spółka posiada w portfolio 25 marek i eksportuje swoją produkcję do ponad 40 krajów na świecie. Liczy na pozyskanie 52 mln funtów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stock Spirit Group)
na zdjęciu: Chris Heath, prezes SSG

SSG - producent takich wódek jak Czysta de Lux, Lubelska, czy Żołądkowa Gorzka - ogłosił zamiar przeprowadzenia w październiku oferty publicznej i debiutu na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Londynie (LSE). Liczy na pozyskanie 52 milionów funtów.

_ - IPO jest naturalnym krokiem w rozwoju. Wzmocni wizerunek i da spółce dostęp do światowych rynków finansowych oraz pozwoli obniżyć zadłużenie. Jest to okazja do przyspieszenia ambitnej strategii wzrostu _- komentuje decyzję spółka.

Minimalny free float (udział akcji w wolnym obrocie) po ofercie szacowany jest na 25 procent. Spółka posiada w portfolio 25 marek i eksportuje swoją produkcję do ponad 40 krajów na świecie. Według komunikatu, spółka - z ponad 37-procentowym udziałem - jest liderem rynku wódek w Polsce. Kontroluje również pozycję lidera w Czechach i we Włoszech oraz jest czwartym graczem na świecie.

Sprzedaż netto spółki rosła w okresie 2008-2012 średniorocznie o 4,3 procent do 292,4 mln euro w 2012. Średnioroczna EBITDA (zysk przed uwzględnieniem odsetek od kredytów, podatków, deprecjacji i amortyzacji) w tym okresie rosła o 8,3 procent i wyniosła 68,1 mln euro w 2012 roku.

Przychody spółki w pierwszej połowie 2013 roku wzrosły do 153,1 miliona euro wobec 134,4 miliona euro rok wcześniej. Z kolei EBITDA w pierwszym półroczu 2013 roku wzrosła o 20,4 procent rok do roku do 34,3 miliona euro.

Grupa Stock Spirits powstała w 2007 roku z inicjatywy amerykańskiego funduszu inwestycyjnego Oaktree Capital Management. Produkuje i dystrybuuje wiele cenionych trunków. Są wśród nich Fernet Stock, Keglevich, Stock 84 oraz młodsze marki, takie jak: Stock Prestige, czy Orzel.

Stock Spirits Group prowadzi działalność między innymi w Polsce produkując i sprzedając takie marki wódek jak Czysta de Lux, Lubelska czy Żołądkowa Gorzka.

Czytaj więcej w Money.pl
Sprawdź, kiedy PKP Cargo zadebiutuje na GPW Papiery firmy zostaną zaoferowane inwestorom instytucjonalnym i indywidualnym w Polsce, kwalifikowanym nabywcom instytucjonalnym w USA i innym inwestorom.
Ile akcji Energi na sprzedaż? Resort skarbu... Ministerstwo Skarbu Państwa podtrzymuje, że w ofercie publicznej sprzeda do 35 procent akcji Energii - poinformował wiceminister skarbu Paweł Tamborski.
10 powodów, dla których WIG30 opłaci się inwestorom Kto tak naprawdę skorzysta na zmianach na GPW i kiedy będzie można liczyć na ich efekty?
Tagi: business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz