Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strajk w JSW wciąż trwa. Jarosław Zagórowski atakuje: Pracownicy JSW zmanipulowani przez związki

0
Podziel się:

Prezes górniczej spółki grozi, że może ona skończyć jak FSO czy Ursus. Przypomina, że dziennie JSW traci przez strajkujących 30 mln zł.

Strajk w JSW wciąż trwa. Jarosław Zagórowski atakuje: Pracownicy JSW zmanipulowani przez związki
(Andrzej Stawiński/Reporter)

Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej stara się przekonywać załogę JSW, że została zmanipulowana przez liderów związkowych. Jego zdaniem zmiany, które chce przeprowadzić są niezbędne.

Konflikt w Jastrzębskiej Spółce Węglowej eskaluje. Protestuje 5 tysięcy górników, kilkunastu rozpoczęło głodówkę.Wciąż powtarzany jest postulat, że musi odejść prezes spółki.

Zagórowski mówi, że nie ma powodu, by podawał się do dymisji. _ - Spółka musi bowiem tak prowadzić proces produkcji, by był on efektywny ale przy niższych kosztach _ - zaznaczył.

Wyjaśnił, iż spadek cen węgla na rynkach światowych z 300 do 120 dolarów jest na tyle duży, że spółka musi wdrożyć plan oszczędnościowy. _ - Ma być on wykonany w dwóch elementach: pierwszy to ochrona bieżącej płynności, a drugi to trwałe dostosowanie spółki do niższych przychodów spowodowanych obecną ceną na rynkach światowych _.

Prezes Zagórowski podkreślił, że z powodu protestów, spółka narażona jest na ogromne straty finansowe. Z racji niewydobywania węgla traci każdego dnia około 30 milionów złotych przychodów. _ - Są również straty prestiżowe. _ Jastrzębska Spółka Węglowa zawsze była wiarygodna dla odbiorców, a dzisiaj to zaufanie do spółki zostało nadszarpnięte. _ _ Klienci zrozumieją sytuację ale też obawę _, że w przyszłości ich polityka pójdzie w kierunku dywersyfikacji dostaw i większego oparcia się o węgiel nie z JSW _ - stwierdził.

Jarosław Zagórowski zwrócił uwagę, że spółka musi dostosować się do rzeczywistości rynkowej. Nie da się bowiem funkcjonować w oparciu o umowy sprzed 30 lat. _ - Zmiany są niezbędne i wszystkie te sektory gospodarki w Polsce, które zmian nie przeszły już nie istnieją. Nie ma Ursusa, nie ma FSO, nie istnieją stocznie w tym wymiarze, w którym były _ - prezes JSW. Dodał, że te firmy nie zrozumiały, że żyjemy w gospodarce wolnorynkowej i że trzeba umieć się do niej codziennie dostosowywać

Zagórowski przypomniał, że plan oszczędnościowy JSW przewiduje między innymi uzależnienie wypłaty czternastej pensji od zysku firmy oraz zapłatę za pracę w sobotę i niedzielę zgodnie z kodeksem pracy, a nie zgodnie z regulacjami wewnętrznymi.

Zaufanie do JSW na rynku spada

ArcerolMittal - jeden z największych producentów stali w Polsce, który kupuje węgiel w JSW - rozważa ograniczenie zamówień z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Przez strajk górników z JSW, ArcerolMittal ma problemy z dostawą węgla do swoich koksowni w Krakowie i Zdzieszowicach.

Sylwia Winiarek rzeczniczka ArcerolMittal Poland powiedziała, że w spółce spadło zaufanie do kontrahenta, który dostarczał połowę niezbędnego surowca. Jak dodała spółka będzie musiała się przyjrzeć wielkościom kupowanym z poszczególnych kierunków. Problemy z dostawą węgla koksującego rozwiązano dostawą surowca z Australii.

W ten sposób udało się firmie uniknąć wielomilionowych strat Rzeczniczka ArcerolMittal Poland ma nadzieję, że Jastrzębska Spółka Węglowa wkrótce wznowi dostawy. O dochodzeniu ewentualnych rekompensat i odszkodowań od JSW nie chciała się wypowiadać. Bezterminowy strajk w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej trwa od dwóch tygodni.

Czytaj więcej w Money.pl
Związkowcy: Z JSW wyprowadzono 100 mln zł Resort skarbu wystąpił do zarządu z żądaniem zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia w celu wzmocnienia bieżącego nadzoru rady nadzorczej nad sytuacją finansową spółki.
Szansa na opanowanie kryzysu w górnictwie Przewodniczący OPZZ boi się, że _ strajk przybierze bardziej radykalne formy i dojdzie do najgorszego wariantu dla JSW S.A., tj. utraty płynności finansowej. _
Minister skarbu wymusi odejście prezesa JSW? Włodzimierz Karpiński zażądał zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Tymczasem górnicy rozpoczęli strajk okupacyjny.
business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)