Notowania

amazon
30.10.2013 10:20

Strajk w Amazonie. Chcą wyższych pensji

Związkowcy niemieckiego Amazona żądają nowego układu zbiorowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Na zdjęciu Jeff Bezos, fot. James Duncan Davidson, Portland/CC BY 2.0/wikimedia)

Niemiecki związek zawodowy Verdi walczy o nowy układ zbiorowy dla pracowników. Strajk wybuchł dwa dni temu w centrali wysyłkowej w Lipsku, a wczoraj został rozszerzony na oddział w Bad Hersfeld w Hesji.

Na zdjęciu Jeff Bezos, szef Amazona

W centrali strajk rozpoczęło 500 osób (jedna czwarta całej załogi), w Bad Hersfeld - 600 spośród 2,5 tysiąca zatrudnionych. Związkowcy chcą być objęci przepisami umowy zbiorowej dla handlu detalicznego i wysyłkowego, które są bardziej korzystne, niż te dla branży logistycznej.

Amazon oświadczył wczoraj, że zawarcie nowej umowy zbiorowej nie byłoby zgodne ani z interesem klientów, ani zatrudnionych. Zarobki pracowników firmy należą do najwyższych w branży logistycznej - uważa kierownictwo przedsiębiorstwa,

Agencja Reuters podaje, że Mechthild Middeke ze związku zawodowego Verdi zapowiedział kolejne strajki. Middeke nie wykluczył, że zostaną one zorganizowane w czasie świąt bożonarodzeniowych, kiedy sieci wysyłkowe mają najwięcej pracy.

Przedstawiciele niemieckiego Amazona zapewnili, że poniedziałkowy i wtorkowy strajk nie zaszkodzą w normalnej pracy internetowego sklepu.

Niemcy to dla Amazona drugi największy, po Stanach Zjednoczonych, rynek na świecie. Firma odnotowała tu w 2012 roku 8,7 miliarda dolarów przychodu ze sprzedaży, o 20 procent więcej niż rok wcześniej. Niemiecki Amazon zatrudnia dziewięć tysięcy osób.

W filmie dokumentalnym wyemitowanym w lutym przez niemiecką telewizję publiczną ARD pracownicy skarżyli się na panujący w firmie Amazon klimat zastraszania w siedmiu niemieckich centrach dystrybucyjnych, w tym grożenie wyrywkowymi przeszukaniami pracowników, bezustanną presję na wydajność oraz wyrzucanie osób, które odważyły się poskarżyć. Na represje narażeni są szczególnie pracownicy tymczasowi, w większości obcokrajowcy, nieznający przysługujących im w Niemczech praw.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: amazon, business news, manager, prosto z firm
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz