Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pll lot
29.03.2014 07:00

Strajk w PLL LOT? Coraz bliżej porozumienie

Na kilka dni przed zakończeniem referendum strajkowego związkowcy deklarują wolę kompromisu z zarządem spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lot.com)
Sebastian Mikosz, prezez PLL LOT

Bliżej do porozumienia niż do strajku w PLL LOT, którego prezesem jest Sebastian Mikosz (na zdjęciu). Na kilka dni przed zakończeniem referendum strajkowego związkowcy deklarują wolę kompromisu z zarządem spółki. Związkowcy sprzeciwiają się obniżaniu płac wśród załogi.

Związki zawodowe LOT weszły w spór zbiorowy z władzami firmy i obecnie grożą protestem. Od miesiąca trwa w firmie referendum strajkowe. Jednak, jak mówi Stefan Malczewski z _ Solidarności _ w PLL LOT, prowadzone przez cały czas rozmowy o nowym układzie zbiorowym, zmierzają w dobrym kierunku.

- _ To jest dokument trochę bardziej korzystny niż rozwiązania kodeksowe i wydaje mi się, że oprócz tego, że toczymy te rozmowy w ramach sporu zbiorowego, wydaje mi się, że jest szansa, bo nastąpiło jednak mocne zbliżenie stanowisk i jeżeli chodzi, o wynagradzanie pracowników, to wydaję mi się, że jesteśmy blisko osiągnięcia konsensusu - _ powiedział Malczewski.

W ramach planu ratunkowego zarząd firmy zredukował już zatrudnienie w administracji oraz ograniczył siatkę połączeń. Referendum strajkowe zakończy się w poniedziałek. Ponad tydzień temu wiceminister skarbu Rafał Baniak poinformował, że Polskie Linie Lotnicze LOT poprawiły wynik finansowy z działalności podstawowej i znacząco zmniejszyły stratę rok do rok.

_ - Z danych przed zamknięciem audytu, który może nastąpić na przełomie marca i kwietnia, mamy podstawę sądzić, że spółka poprawiła wynik z działalności podstawowej i znacząco zmniejszyła stratę rok do roku. Przewoźnik zamierza do końca miesiąca zamknąć proces audytowania swoich ksiąg za 2013 rok. Istnieją przesłanki do twierdzenia, że komunikowany pod koniec ubiegłego roku wynik na poziomie minus 20 mln zł będzie lepszy i strata będzie zminimalizowana na poziomie operacyjnym _ - powiedział wówczas Baniak.

W planie restrukturyzacji, który złożono w czerwcu zeszłego roku do Komisji Europejskiej, przewoźnik zakładał 142 mln złotych straty na koniec 2013 rok. Tymczasem w grudniu 2013 roku szef LOT-u Sebastian Mikosz zapowiadał, że strata spółki wyniesie ok. 20 mln złotych. W związku z poprawą sytuacji finansowej, LOT przekłada wystąpienie do właściciela, czyli resortu skarbu, o drugą transzę pomocy publicznej. Na razie wiadomo, że firma nie zrobi tego do końca czerwca. W grudniu 2012 roku LOT otrzymał pierwszą transzę pomocy w wysokości 400 mln zł (ok. 100 mln euro).

Wyniki finansowe w LOT potwierdzają, że restrukturyzacja firmy odbywa się zgodnie z wymogami i rygorami złożonego w KE planu naprawczego.

W planie restrukturyzacji na koniec tego roku założono zysk z działalności operacyjnej LOT-u na poziomie 64-78 mln zł, a w 2015 roku 113-137 mln zł. W dokumencie jest m.in. zapis o przekazaniu przewoźnikowi drugiej transzy pomocy na restrukturyzację w wysokości 381 mln złotych

Baniak wskazał, że ten rok będzie kluczowy dla przyszłości LOT-u, chodzi m.in. o decyzję Komisji Europejskiej w sprawie postępowania dotyczącego pomocy dla przewoźnika. KE na początku listopada zeszłego roku wszczęła szczegółowe postępowanie, by ocenić, czy przyznanie PLL LOT w sumie ok. 200 mln euro pomocy restrukturyzacyjnej jest zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa. Jeśli KE nie uzna już udzielonej pomocy państwa za dozwoloną, LOT może być zmuszony do jej zwrotu.

Akcjonariuszami PLL LOT są: Skarb Państwa, który ma 67,97 proc. akcji spółki i TFS Silesia - 25,1 proc.; pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pll lot, business news, prosto z firm
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz