Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
viatoll
22.01.2015 06:30

System viaTOLL będzie zasilany przez DUON. Efekt? Niższe opłaty za energię

System poboru opłat drogowych, który obejmuje 2917 km dróg płatnych w całej Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe dotPR)
Krzysztof Noga, prezes zarządu DUON Marketing and Trading

Gdański sprzedawca energii elektrycznej i gazu, od lutego tego roku będzie dostarczał energię elektryczną na potrzeby systemu poboru opłat drogowych viaTOLL, który obejmuje 2917 km dróg płatnych w całej Polsce. Umowa z firmą Kapsch, która jest operatorem systemu, będzie obowiązywać do listopada 2018 roku.

W całym kraju systemem, który odpowiedzialny jest za pobieranie opłat od kierowców pojazdów ciężarowych za korzystanie z płatnych odcinków dróg na terenie Polski, objętych jest 809 km dróg krajowych, 1070 km dróg ekspresowych oraz 1037 km autostrad.

System viaTOLL działa od 3 lipca 2011 r. Do końca 2018 r. ma on objąć 7 tys. km dróg w Polsce. Przez cały ten okres czasu prąd do blisko 700 punktów poboru energii (których liczba ma się zwiększyć nawet dwukrotnie) będzie dostarczać DUON.

- _ Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu współpracy z firmą DUON dostaliśmy bardzo wiele ofert zakupu energii elektrycznej _ – tłumaczy Paweł Olczak, Dyrektor Operacyjny w firmie Kapsch, która odpowiada za wdrożenie i obsługę systemu. – _ Ich atrakcyjność ograniczała się jedynie do obniżenia cen energii. DUON zaproponował nam kompleksowe rozwiązanie, które nie tylko obniży nam opłaty za energię, ale także zoptymalizuje koszty związane z jej dystrybucją. Znacznie ułatwi nam to rozliczanie płatności za prąd. Do tej pory było to dla nas bardzo kłopotliwe, biorąc pod uwagę liczbę punktów poboru energii rozsianej po całym kraju _.

- _ Nasi pracownicy wezmą na siebie ciężar konsolidacji faktur oraz ujednolicenia rozliczeń w zakresie energii elektrycznej, jak i dystrybucji _ – dodaje Krzysztof Noga, prezes zarządu DUON Marketing and Trading. Spółka, której działem zarządza posiada własną infrastrukturę 400 km gazociągów, służącą dostawom gazu, pozyskiwanego z Polski i zagranicy. W ramach segmentu obrotu grupa DUON sprzedaje gaz ziemny i energię elektryczną odbiorcom końcowym na zasadzie Third Party Access (Zasada dostępu stron trzecich) opierającej się na udostępnianiu własnej infrastruktury osobom trzecim.

Jak działa system viaTOLL?

Nad drogami płatnymi znajdą się tak zwane bramownice, wyposażone w anteny, które umożliwiają komunikację pomiędzy przekaźnikami a viaBOX-em zamontowanym w pojeździe. Gdy tak wyposażony pojazd przejeżdża pod bramownicą, automatycznie zostaje naliczana odpowiednia opłata za przejazd danym odcinkiem drogi płatnej.

Obecnie w systemie zarejestrowanych jest ponad 800 tysięcy pojazdów. Opłaty pobierane są od pojazdów o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 t oraz autobusów niezależnie od ich wagi, mikrobusów posiadających powyżej 9 miejsc oraz samochodów osobowych z dużymi przyczepami, gdy całkowita masa przekracza 3,5 tony.

Średnio z systemu viaTOLL dziennie wpływa 3,8 mln zł. Stawki za korzystanie z dróg uzależnione są od dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu, od klasy drogi oraz ilości emisji spalin danego pojazdu.

Rzeczniczka projektu uważa, że wprowadzenie systemu przyczyniło się do poprawy stanu technicznego samochodów jeżdżących po polskich drogach. - _ O ile w 2011 r. jeździły głównie pojazdy starsze, tak teraz jeżdżą głównie samochody nowsze i bardziej ekologiczne _ - tłumaczyła.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: viatoll, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, prosto z firm, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz