Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szef Credit Suisse odpowie na zarzuty senatorów

0
Podziel się:

Sprawa dotyczy miliardów dolarów utraconych wpływów podatkowych.

Szef Credit Suisse odpowie na zarzuty senatorów
(materiały prasowe)

Stany Zjednoczone utraciły szacowane na miliardy dolarów wpływy podatkowe w rezultacie korzystania przez Amerykanów ze szwajcarskich kont bankowych i zbyt słabych działań władz USA wobec banku Credit Suisse - głosi opublikowany dzisiaj raport Senatu USA. Z tezami nie zgadza się Brady Dougan, prezes instytucji (na zdjęciu), ale oskarża kilku swoich bankierów.

Według tego dokumentu, sporządzonego przez senacki Stały Podkomitet Śledczy, ponad 22 tys. obywateli USA założyło w Credit Suisse konta, na których znalazło się ogółem od 10 mld do 12 mld dolarów. Rząd USA otrzymał nazwiska tylko 238 swych obywateli posiadających tajne konta w Credit Suisse, co stanowi zaledwie 1 proc. szacowanej łącznej liczby takich osób.

Jak głosi raport, Credit Suisse zachęcał w latach 2001-2008 klientów z USA do zakładania kont w Szwajcarii, pomagał w ukrywaniu tych kont przed władzami skarbowymi USA i upoważniał swych pracowników do niestosownego postępowania.

Senacki podkomitet przez pięć lat badał wykorzystywanie przez szwajcarski sektor finansowy tajemnicy bankowej dla umożliwiania Amerykanom uchylania się przed podatkami. Najnowszy raport na ten temat skupia się głównie na Credit Suisse.

Jak oświadczył na konferencji prasowej przewodniczący podkomitetu, demokratyczny senator Carl Levin, w przypadku Credit Suisse ministerstwo sprawiedliwości USA zrezygnowało z użycia instrumentów prawnych, które umożliwiły wcześniej odtajnienie nazwisk amerykańskich właścicieli kont w innym dużym szwajcarskim banku UBS. Ministerstwo zagroziło wtedy UBS postępowaniem karnym, w czego wyniku bank poszedł na ugodę.

Natomiast wobec Credit Suisse domagano się ujawnienia nazwisk w trybie przewidzianym przez umowy międzypaństwowe czyli za zgodą szwajcarskich sądów, co nie przyniosło oczekiwanego rezultatu.

Brady Dougan zamierza odrzucić senackie zarzuty wobec firmy, ale wskazać winę kilku bankierów, którzy przyczynili się do ukrycia majątku Amerykanów, podaje Reuters. Zaznaczy też, że kadra kierownicza nie miała pojęcia o procederze._ - Szczerze ubolewamy, że mimo najściślejszych systemów zabezpieczeń, część naszych pracowników mogła dopuścić się pogwałcenia prawa - _ powiedział Dougan.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)