Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tauron rozważa zakup kopalni Brzeszcze

0
Podziel się:

Spółka zaznacza, że jest zainteresowana nabyciem wyłącznie tych aktywów kopalni, które pozwolą na stworzenie zakładu górniczego zdolnego do prowadzenia rentownej działalności.

Dariusz Lubera, prezes Tauron PE
Dariusz Lubera, prezes Tauron PE (Piotr Tracz/REPORTER)

Przedstawiciele Tauron Polska Energia i Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) podpisali w piątek list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie ewentualnego nabycia aktywów kopalni Brzeszcze.

Tauron zaznacza, że jest zainteresowany nabyciem wyłącznie tych aktywów kopalni, które pozwolą na stworzenie zakładu górniczego zdolnego do prowadzenia rentownej działalności.

Kopalnię Brzeszcze do SRK przekazała niedawno Kompania Węglowa. Na początku maja podpisano umowę w sprawie nieodpłatnego zbycia tego zakładu. W taki sposób zrealizowano jeden z punktów styczniowego porozumienia pomiędzy rządem a związkami zawodowymi, zakładające m.in. przekazanie do SRK najbardziej obciążających KW kopalń (celem ich restrukturyzacji) oraz sprzedaż pozostałych do założonej przez Węglokoks nowej spółki, tzw. Nowej Kompanii Węglowej.

Poza kopalnią Brzeszcze, w ostatnich tygodniach do SRK trafiły też kopalnie Centrum i Makoszowy. Przed tygodniem KW sfinalizowała proces sprzedaży spółce Węglokoks Kraj kopalń Bobrek i Piekary. Pozostałe 11 kopalń i 4 inne zakłady Kompanii mają być teraz restrukturyzowane i trafić do tworzonej na bazie Węglokoksu ROW z udziałem pozyskiwanych inwestorów tzw. Nowej KW.

Notowania akcji Tauron PE w tym tygodniu

Jak podały służby prasowe Tauronu, w podpisanym w piątek dokumencie obydwa podmioty wyraziły wolę podjęcia prac zmierzających do określenia aktywów KWK Brzeszcze, których potencjalnym nabyciem zainteresowana byłaby spółka energetyczna, oraz przeprowadzenia formalności mających na celu finalizację transakcji.

Strony zadeklarowały również podjęcie współpracy nad ustaleniem zasad funkcjonowania operacyjnego kopalni Brzeszcze w okresie przejściowym, tj. po przekazaniu kopalni do SRK, a przed ewentualnym nabyciem przez Tauron jej aktywów.

- Podpisanie listu intencyjnego to kolejny krok zmierzający do potencjalnej akwizycji. Należy podkreślić, że Tauron zainteresowany jest nabyciem tylko tych aktywów, na bazie których możliwe będzie stworzenie zakładu górniczego zdolnego do prowadzenia rentownej i efektywnej działalności gospodarczej - zaznaczył prezes spółki Tauron Polska Energia Dariusz Lubera.

Kiedy decyzja?

Ostateczna decyzja w sprawie transakcji Tauron podejmie po szczegółowym badaniu aktywów pod kątem prawnym, finansowym, podatkowym, księgowym, technicznym, środowiskowym oraz geologicznym.

16 stycznia Tauron wyraził wstępne zainteresowanie nabyciem całości lub części aktywów kopalni Brzeszcze, o ile możliwe będzie tam efektywne ekonomicznie wydobycie węgla. 2 lutego prace rozpoczął powołany przez spółkę energetyczną zespół, który prowadzi kompleksową analizę zakładu. Badane są również możliwości potencjalnej współpracy z partnerem finansowym lub infrastrukturalnym (w tym warunki takiej współpracy poparte przeprowadzonym badaniem rynku).

Tauron Polska Energia SA zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem oraz drugim sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej.

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)